Zulfa Otu Ne İşe Yarar?

ZULFA OTU (Hyssopus ssp.)

Kökeni ve Yayılışı: Hyssopus angustifolus, Kafkaslar’da ve ülkemizin Erzurum ve Gümüşhane Bölgelerinde yaygın olarak yetişir.

Hyssopus officinalis L. (Zülfa, çördük, çürdük) ise. Batı Asya kökenli olup bazı Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinde üretilmektedir. Sıcak ve ılıman iklimlerde, taşlı ve kurak yerlerde yabani olarak bulunur.

 

Bitkisel Özellikleri: Hyssopus angustifolus, çok yıllık, otsu, zengin toprak üstü aksamlı-otlu bir gövdeye sahiptir. Yapraklan ensiz ve gövde üzerinde karşılıklıdır. Çiçekleri toplu haldedir. Taç yapraklan iki dudaklıdır. Meyvesi 4 gözcükten ibaret olup meyve kasacığında yerleşiktir. San renkli, hoş kokulu, yumurta şekillidir. Haziran-Ağustos aylarında çiçek açar ve meyvesi Ağustos-Eylül aylannda olgunlaşır. Hyssopus officinalis L., çok yıllık, her dem yeşil, çalımsı-otsu, 30-70 cm boyunda, kısa ve dallanmış rizomlu bir bitkidir. Yaprak ip şekilli, sık, koyu yeşil renklidir. Dallar köşelidir. Çiçek, beyaz-pembe, mor renklidir.

İçerikleri: Yaprak + çiçek; %0.1-0.3 uçucu yağ, flavonoit (%5-6 hesperidin), glikozit (hizogin), tanen (%5-8), acı madde (marubin), sterol, organik asit, reçine, zamk, şeker. En önemli bileşenleri; pinokamfon (%42), izopinokamfon (%31), beta-pinen (%8), mirtenil metil eter, alfa-terpineol, karyofılen, beta-elemol, spatulenol, germakren, D, cis- osimen, limonen, seskiterpenler, ketonlar, alkollerdir.

Faydalanma Yönleri: Yaprak, (tam açmamış kısımlarla birlikte) hasat edilip, gölgede kurutulur. Hoş kokulu, aromatik, baharlı, kafursu, lezzeti tatlı, hafif yakıcı, acımsı, nanemsidir. Çorba, salata, sos, peynir, sebze, et harçlarında kullanılır. Gıda sanayinde baharat olarak yararlanıldığı gibi alkolsüz içeceklerde de değerlendirilir. Uçucu yağı, şekerleme ve fırın ürünlerinde kullanılır. Bitkisel çay hazırlamada da yararlanılır.