Zeravent Ne İşe Yarar?

ZERAVENT (Aristolochia spp.)

Diğer İsimleri: Kabakulak otu, kurtluca, pipo çiçeği, zeravent, kara asma, develi otu ve yılan otu.

Zeravent Nerede Yetişir?

Anavatanı Avrupa olup, Almanya, Büyük Britanya, Macaristan, İspanya ve Türkiye’de yayılış gösterir. Yurdumuzda batı ve güney bölgelerinde yetişir.

Çok sayıda alt türü vardır. Ülkemizde 25 kadar türü bulunur. Aristolochİaceae familyasından olup; Aristoîochia hırta, Aristoîochia clematitis, Aristoîochia longa ve Aristoîochia rotunda adlı alt türlere sahiptir.

Rizomlarından yararlanılır. Türler çok yıllık, otsu ve çalı şeklindedir. Rizomları, küremsi, uzunca, oval-silindiriktir. Yapraklar, saplı veya sapsız fakat kalp biçimindedir. Çiçek, pipo biçiminde zigomorf tur. Büyüklükleri ve renkleri türlere göre değişir. Tedavi amacıyla en fazla aşağıdaki türleri kullanılır.

A. longa L.: Ülkemizde yetişmez. Avrupa’da yetişir. Rizomu, uzunca- oval, yapraklar saplıdır.

A. clematitis L.: Kuzey Anadolu Bölgemizde yetişir. Rizomu, uzunca- oval, yapraklan saplıdır.

A. rotunda L.: Ülkemizde yalnızca Edime ve Tekirdağ’da yetişir. Rizomu küremsi, yaprak sapsızdır.

Zeravent Nedir? Zeravent Özellikleri

Yurdumuzun batı ve güney bölgelerinde yetişen, 10-15 cm boyunda, çalı şeklinde, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. 10-15 cm boylanabilmektedir. Tırmanıcı özelliktedir. Yapraklarındaki lamına tabanı derin kordattır. Yapraklar kalpsi-oval şekilde, yaprak kulakçıktan düz durumda veya biraz eğiktir. Çiçekler, koyu mor renkli ve sert tüylüdür. Periant tüpü “U” şeklinde kıvrılmış, sonra tepede yayılmıştır. Stamenler stilusa bitişiktir.

İçerikleri: Rizomları; uçucu yağ, rezin, tanen, şekerler, aristolohik asit, az miktarda da alkaloit içerir.

Zeravent Ne İşe Yarar?

Kökünden infüsyon (%l-2) şeklinde hazırlanan çayı; kolay dışkılamak, romatizma ağrılarını dindirmek, idrarı artırmak, kadınlarda adet söktürmek amacıyla dahilen ve yemek aralarında birer bardak içilir.

Dekoksiyon çayı haricen; egzama, cerahatli yaralarda ve deri hastalıklarında hasta yerler yıkanarak yara iyileştirmek amacıyla kullanılır. Alerjik deri hastalıkları ile el ve bacaklardaki egzamalarda da yararlanılır.

Aristolochia türlerinin faydalanma yönleri çok geniş olup Özellikle yılan sokmalarına karşı kullanılmaktadır. Aristolochia clematitis1 in çiçeklenme safhasındayken kökleri dahil bütün bitki kısımlarından faydalanılmaktadır. Aristolochia clematitis, çocuk doğumu esnasında rahim kaslarının gerilmesine yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, dekoksiyonu, harici olarak yaralar ve leg ülserinde (Leg ulcer) de kullanılmaktadır. Aristolochia clematitis zehirli colchicine alkaloitine benzer etkilere sahip bir madde içermekte olduğundan doktor kontrolü altında dikkatlice kullanılması gerekmektedir.

Zeravent kökü kaynatılıp balla tatlandırılarak içildiğinde adet söktürücü, mısır püskülleri ile kaynatılıp balla tatlandırılıp içildiğinde ise idrar söktürücü etkiye sahiptir. Aynca kökler kaynatılıp balla tatlandırıldıktan sonra içildiğinde romatizmaya iyi gelmesinin yanında yara ve iltihaplı bölgelerin pansuman yapımında da kullanılmaktadır.