Yasemin Ne İşe Yarar?

YASEMİN (Jasminum officinale L.)

Mahalli Adı: Adi yasemin, yasemen.

Yasemin Nerede Yetişir?

Yaseminin anavatanı Asya (Batı Asya, Himalaya) olmakla beraber, Akdeniz Bölgesi ülkelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. İtalyan yasemini, sarı yasemin, Hint yasemini, Arap yasemini gibi çeşitleri vardır. Güney Anadolu bölgemizde bulunur.

Yasemin Nedir?

Yasemin, tırmanıcı bir bitkidir. Yapraklan karşılıklı ve 5-9 yaprakçıklıdır. Çiçek, beyaz veya sarı renkli ve kuvvetli kokuludur.

İçerikleri: Çiçek, uçucu yağ, [jasmon, linalol, geraniol, benzil asetat (%45- 75)] içerir.

Yasemin Ne İşe Yarar?

Yasemin bitkisinin çiçeklerinden yararlanılır. Yasemin çiçeği kuvvetli kokuya sahiptir. Bu nedenle, parfümeri endüstrisinde çokça kullanılır. Yasemin ayrıca, koku vermek için çaya da ilave edilir. Çiçeklerinden hazırlanan %5’lik infüsyon çayından dahilen; sinirleri yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı, dışkılamayı kolaylaştırıcı, ishali durdurucu-kabız yapıcı olarak faydalanılır. Bu maksatla, çayından yemek aralarında birer bardak içilir. Sarı yasemin veya yaban yasemini, Anadolu’da kurt düşürücü olarak kullanılır. Çiçekleri, koku vermek için çaylara ilave edilir. Yasemin ağacının dallarından ağızlık yapılır ve sigara tiryakileri kullanır. Özellikle, Artvin-Çoruh vadisi-Fıstıklı Köyünde yapılır.

Jasminium officinalis L. (sarı yasemin) türünün çiçekli dallarından hazırlanan %5’lik infüsyonundan dahili olarak idrar verici ve bağırsak kurtlarını düşürücü özeliğinden yararlanılır.