Yabani Marul Ne İşe Yarar?

YABANİ MARUL NE İŞE YARAR? (Lactuca serriola L.)

Mahalli Adı: Acı marul, yağ marulu, haz marul, dikenli yabani marul, yaban marulu.

Kökeni ve Yayılışı: Hafif asidik ve alkali, azot ve humusça zengin kurak topraklarda yetişir. Tarım alanları ile boş alanlarda, açık ve güneşli alanlarda, yol kenarları ile harabeliklerde yaygın olarak bulunur.

Yabani Marul Nedir? Yabani Marul Ne İşe Yarar?

 Yaban marul, boyu 30-150 cm civarında, bir veya iki yıllık, dallanma eğiliminde olan, otsu bir bitkidir. Dik gelişen gövde üzerinde dikenimsi tüyler vardır. Yapraklar almaşıklı olarak ve sapsız bir şekilde oturur. Yapraklar alt ve üst kısımlarında tüm, orta kısımlarda parçalıdır. Yapraklann orta damarları alt kısımda oldukça belirgindir. Çiçekler toplu halde (8- 15 adedi birlikte) bulunur. Renkleri açık sandır. Haziran-Ekim aylannda çiçek açar. Meyveler parlak, grimsi- siyah renklidir. 1000 tane ağırlığı 1 g’ın altındadır. Rozet devresinde veya çiçeklenmeden daha evvelki devrede hasat edilir.

Yabani Marulun İçerikleri: Lactuin, Iactucerin, lactucinin, lactuca asidi, asparagin, klorofil, monit, hyosyamin, lactucapigrin, oksaiik asit gibi organik bileşikler ile kalsiyum, potasyum, klor, sodyum, arsenik, demir, bakır vb. gibi mineraller ve A, Bl, B6, C ve E vitaminleri içerir.

Yabani Marulun Faydaları: Bitkinin toprak üstü aksamlarından yararlanılır. Yaban marulu demirce zengin olduğundan kansızlığın önlenmesinde faydalanılır. İçerdiği, lactuin maddelerinden dolayı iyi bir sakinleştirici etkilidir ve asabi durumlarda ve uykusuzluk hallerinde kullanılır. Ayrıca, kalbin düzenli çalışmasını sağladığı gibi kalp ve böbrek rahatsızlıklarında sık sık değişen asit dengesini düzenler, acı maddelerden dolayı iştahı açar, idrarı artırır ve böbrek taşlarının düşürülmesinde yararlanılır. Klorofil maddesinden dolayı, tansiyonu ve kan şekerini düşürür.