Yabani Hardal Ne İşe Yarar?

YABANİ HARDAL (Sinapis arvensis L.)

Mahalli adı: Eşek turpu, acırga, manamuh, tüppek.

Yabani Hardal Nerede Yetişir?

Yabani hardal Akdeniz kökenlidir ve buradan dünyanın ılıman iklimli bölgelerine yayılmıştır. Ülkemizde de 1000 m yüksekliğe kadar olan yerlerde yetişir. Yabani hardalın kültürü yapılmamakta fakat kültür bitkileri içerisinde yabancı ot olarak bulunmaktadır.

Yabani Hardal Nedir?

Yabani hardal, otsu ve yabani bir bitkidir. Gövde dik olarak gelişir ve üstte dallanır. 2 metreye kadar boylanır. Yabani hardalın yaprakları kaba görünümlüdür. Çiçekleri, cazibeli sarı renklidir. Her dalın ucunda bir çiçek ekseni vardır. Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar. Meyve, bakla şeklindedir. Tohumu küçük küremsi, üzeri mumsu sert bir tabaka ile kaplı, koyu kahve renklidir. Yabani hardal çimlenme gücünü 50 yıl kadar muhafaza eder. Hatta, hardal yiyen hayvanların işkembesinde hardal tohumlarının büyük bir kısmı canlılığını kaybetmeden çıkar. Çiçekleri bal özü bakımından zengindir. Hardal balı kokuludur ve san renklidir.

Yabani Hardal Ne İşe Yarar?

Yabani hardalın taze sapları ile körpe yapraklarından salata yapılarak ve tohumlarından baharat olarak istifade edilir. Tohumları, acılı bir baharat özelliğindedir.

Tohumlarında %20-30 oranında sabit yağ bulunmaktadır. Bu yağ, sanayide kullanıldığı gibi yemeklik olarak da kullanılır. Yağı alındıktan sonra kalan küspesinde %22 oranında protein bulunur.

Hardal tohumu, halk arasında, romatizma tedavisinde kullanılır.