Yaban Mersini Ne İşe Yarar?

YABAN MERSİNİ NE İŞE YARAR? (Vaccinum myîiilus L.)

Mahalli Adı: Keçiyemişi, avcı üzümü, Anadolu otu, çay üzümü, likaba, ayı üzümü, lifos, likapa, çoban üzümü.

Kökeni ve Yayılışı: Amerika kıtası ile Avustralya kıtasında, doğu Avrupa ülkelerinde de bulunmaktadır. Yaban mersini ülkemizde ise, Kuzey Doğu Karadeniz illerimizin (Rize, Artvin, Trabzon, Giresun) yüksek kısımlarında yabani olarak yetişmektedir. Ülkemizde, kültürü bilinmemekle beraber son yıllarda çalışmalara başlanmıştır.

Yaban Mersini Nedir? Yaban Mersini Ne İşe Yarar?

 Yaban mersini boyu 1 m kadar olan odunsu, çok dallı bir bitkidir. Yaprakların kenarları dişli, saplı ve 1-2 cm genişliktedir. Yapraklan oval-uzun ve ucu sivridir. Çiçekler toplu halde bulunur. Meyve, bezelye büyüklüğünde ve koyu kırmızı renktedir. Meyve, başlangıçta yeşil renkli olduğu halde olgunlaştığı zaman koyu lacivert bir renk alır. Meyvelerin ucunda haşhaş başçığı gibi çıkıntılar vardır.

Yaban Mersini İçerikleri: Meyvede; şekerler, organik asitler, değişik antioksidanlar, pektin, ellagic asit, tanen, mirtilin adlı boya maddesi, A vitamini (145 IU), ve C vitamini (%19 mg).

Yaban Mersininin Faydaları: Yaprak ve meyvelerinden yararlanılır. Yaprakları, içerdiği tanenden dolayı kabız yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca, antiseptiktir. Kuvvet verici olarak değerlendirildiği gibi %5’lik infüsyonu kan şekerini düşürmek amacıyla da kullanılır. Meyveleri, taze olarak yendiği gibi kurutulması da mümkündür. Meyve, meyve suyu imalinde de değerlendirilebilir. Ayrıca, hamur ürünlerinde süslemede, salatalara çeşni vermede kullanılır. V vitis ideae L. türü (kırmızı meyveli ayıüzümü); romatizma, nikriz ve idrar yolları iltihaplarına karşı dahilen infüsyon veya dekoksiyon (%5-10) halinde kullanılır.

Yaban Mersini Neye İyi Gelir: İçerdiği antioksidantlar ve ellagic asit nedeniyle kansere karşı koruyuculukta, önlenmesinde ve tedavisinde, kandaki toksinlerin atılarak kanın temizlenmesinde, vücut ve damar içi yağlarının eritilip atılmasında ve dolayısıyla damar sertliğinin önlemesinde, hemoroit ve varis tedavisinde, ülser tedavisinde faydalanılır. Yaban mersini şeker hastalığında kan şekerini düşürür, kolesterolü düşürür . Meyve, ishali keser-kabızlık yapar, dizanteri gibi deri hastalıklarına, romatizmaya iyi gelir. Akciğer anfızemi ve romatizma oluşumunu yavaşlatır. İçerdiği A vitamini dolayısıyla damar esnekliği sağlayarak gece körlüğünün önlenmesinde, metabolizma düzensizliklerinin giderilmesinde, idrar yollan enfeksiyonlarının önlenmesinde, kalp krizi riskinin azaltılmasında, mide kramplarının önlenmesinde, ağız yaralarının iyileştirilmesinde ve iltihaplarının kurutulmasında yararlanılır.

Not: Tehlikesiz ve etkili bir drogdur.