Tatlı Kırmızı Biber Ne İşe Yarar?

TATLI KIRMIZI BİBER NE İŞE YARAR? (Capsicum annuum L.)

Tatlı Kırmızı Biber Nerede Yetişir?

Ilıman ve sıcak bölgelerde yetişir. Karayip kökenli olmakla beraber; Avrupa, Amerika, Asya ve Kuzey Afrika’da tarımı yapılmaktadır. Çok sayıda türü bulunmaktadır. Ticari olarak; Macaristan, İspanya, Bulgaristan, Türkiye, Romanya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Şili ve Arjantin’de üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde; başta Güneydoğu, Akdeniz, Marmara olmak üzere geniş çapta kırmızıbiber tarımı yapılır. Kırmızıbiber, ülkemizin önemli bir ihraç ürünüdür. Taze meyvelerinden salça yapılır. C. annuum L. ve grossum Sendt.’un yeşil ve tatlı meyveleri dünyaca meşhurdur ve yaygın olarak bilinmektedir.

Tatlı Kırmızı Biber Nedir?

Bir yıllık, 100 cm kadar boylanabilen, dallanan, çalımsı, otsu bir bitkidir. Yaprak, uzunca saplı, tam kenarlı, ters kalp şeklinde, alt-üst yüzleri yeşil ve parlak yapıdadır. Çiçek, küçük ve beyaz renklidir. Meyve, etli, belirgin damarlı, parlak renkli, taze iken yeşil renkli olduğu halde olgunlaştığında kırmızı renge döner. Meyve 8.5 cm ebatlarında bir dikdörtgenimsi, sarımsı-kahverengimsi kırmızı, hafif kokulu ve hafif acı-yakıcı lezzetlidir. Rengi veren karotenoit (%0.3-0.8) pigmentleridir. Tohumlan yassı, beyaz renklidir. Acılığı veren kapsaisin meyvede yoktur ve kapsaisinoitlerin oranı azdır (%0.05) veya yoktur. Buna karşın hafif ve tipik bir aroma mevcuttur.

Tatlı Kırmızı Biber İçerikleri: Meyvede; kapsantin (%35-60), kapsorubin (%18), a- ve p-karoten (%8-23), zeaksantin (%8-10), kriptoksantin (%3-5), lutein (%8-10), çok az miktarda uçucu yağ, zengin C vitamini vardır. 100 g baharatta; 289 Kcal enerji, 9.5 g su, 14.8 g protein, 13 g yağ, 55.7 g karbonhidrat, 20.9 g lif, 7 g kül, 177 mg Ca, 34 mg Fe, 185 mg Mg, 345 mg P, 2344 mg K, 34 mg Na, 4 mg Zn, 71 mg C vitamini, 1 mg tiamine, 2 mg riboflavin, 15 mg niasin, 60604IU A vitamini içerir.

Tatlı Kırmızı Biber Faydaları: Meyvelerinden yararlanılır. Meyvenin aromasını oluşturan bileşenler; yüksek sıcaklık, nem ve doğrudan güneş ışığından olumsuz etkilendiğinden, bu gibi durumlar, baharatın renk ve kokusunu kısa zamanda bozar. Aynı şekilde, öğütülmüş ürün içerisinde tohumun bulunması da kaliteyi düşürür. Önemli baharatlardandır. Gıda sanayiinin doğal renk kaynaklarındandır. Mutfakta, şekerli ürünler hariç her türlü yemekte kullanılır. Çorba, yumurta, peynir, sebze, su ürünü, sos, tavuk, et, salata sosu, turşu, çeşni ürünleri, fırın ürünlerinde, dondurma, çiklet, baharat karışımında, çemen hazırlanmasında, gıda sanayinde değerlendirilmektedir.

Dahilen alındığında iştahı açar, idrarı artırır, vücudu uyararak zinde tutar. Haricen kullanıldığında, kan toplayarak kızartıcı etki yapar. Romatizma ağrılarında, 10 g biber tozu 60 mİ (%50’lik) alkolde karıştırılır ve hazırlanan karışım deriye sürülür. Bu uygulama ile, o bölgede kan miktarının artması sağlanır.