Suçiçeği Aşısı Ne İşe Yarar?

Suçiçeği, dayanılmaz kaşıntısı nedeniyle çocukların kabusu olmaya devam ediyor. Uzmanlar, hastalık nedeniyle meydana gelen içi sıvı dolu kabarcıkların dayanılmaz bir kaşıntı isteği yarattığını ve suçiçeğinin bulaşıcı olduğunu belirterek aileleri uyardı.

KISA SÜRE İÇİNDE BULAŞIYOR

Hasta olan birinin çok kısa süre içinde suçiçeğini bir başkasına bulaştırabileceğini anlatan uzmanlar, “Türkiye’de suçiçeği vakalarının yüzde 95’i 15 yaş altındadır. Hastalığın bulaşması ise doğrudan temas veya hasta kişinin öksürmesi sırasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla olur. 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı çoğalabilen virüs gözün dış zarından da vücuda girebilir” dedi.

“PATLATILMAMALI”

Uzmanlar, virüsün birkaç gün içinde vücuda yayılmaya başladığına dikkat çekerek, ‘Hastalık, yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak, çoğalmaya devam eder. 14’üncü günde hastada ateş, baş ağrısı, karın ağrısı ve halsizlik gibi genel belirtiler görülür. Takip eden 1-2 gün içinde ciltte küçük kızarıklıklar çıkmaya başlar. Bu kızarıklıklar, hızla kabarcıklaşır ve 1-2 saat içinde uçlarında göz yaşı şeklinde bir sıvı oluşur. Yüzde, saçlı deride ve daha seyrek olarak da kol ve bacaklarda görülür. Kabarcıkların kaşınarak patlatılması hem sıvı içindeki virüslerin yayılmasına hem de ciltte bulunan bazı mikropların bu kabarcıkların içine girerek, cilt iltihabı, apse ve yumuşak doku enfeksiyonlarının oluşumuna sebep olabilir” diye konuştu.

EN ETKİLİ KORUNMA YÖNTEMİ AŞI

Hastalıktan en etkili korunma yönteminin aşılama olduğunu belirten uzmanlar, aşılamada 12-15 ay arasında ilk dozun, 4-6 yaş arasında da ikinci dozun önerildiğini söyledi. 13 yaşından büyüklere ise bir ay ara ile 2 doz yapılması tavsiye eden uzmanlar, suçiçeği ile temas eden 12 aydan büyük duyarlı kişilere ilk 72 saat içinde suçiçeği aşısı uygulamasının hastalığı önleyebileceğini hatırlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın