Siyah Hardal Tohumu Ne İşe Yarar?

SİYAH HARDAL TOHUMU (Brassica nigra)

Mahalli Adı: Kara hardal, eşek hardalı.

Siyah Hardal Tohumu Nerede Yetişir?

Avrupa kökenlidir. Çin, İtalya, Arjantin, Endonezya ve Şili’de tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde, ekin tarlaları içerisinde siyah hardal yaygın olarak bulunmakta ancak tarımı yapılmamaktadır.

Siyah Hardal Nasıl Bir Bitkidir?

Siyah hardal, dik gelişen ve alttan dallanan, 100-150 cm kadar boylanan, otsu bir bitkidir. Yapraklar, parçalıdır ve almaşıklı dizilidir. Alt yapraklar oldukça geniş, üst kısımlardaki yapraklar sapsı ve küçüktür. Çiçekleri sarı renkli, meyveleri kapsül şeklindedir. Siyah hardalın meyveleri 4 ila 12 arasında tohum içerir. Siyah Hardal Tohumu, kırmızıdan siyahımsı gri arasında değişen renktedir. Ezilince, kendine has bir kokusu vardır. Tadı, önce yavandır ancak daha sonra keskin bir lezzet verir. Tohum, 0.5-1.5 mm çapında ve küre şeklinde, sert, kırmızı kahve renkli, tüm halde kokusuz, çiğnendiğinde şiddetli ve tahriş edici, acımsı, yakıcı lezzetlidir.

Siyah Hardal Tohumu Ne İçerir?

Siyah Hardal Tohumu; sabit yağ (%20-30)(erüsİk asit, oleik asit, linoleik asit, linolenik asit, behenik asit), albümin, sinalbin ve sinigrin glikozitleri, müsilaj, eterli uçucu yağ içerir. 100 g tohumda; 469 kcal. enerji, 6-9 g su, 24.9 g protein, 28.8 yağ, 34.9 karbonhidrat, 6.6 g lif, 4.5 g kül, 521 mg kalsiyum, 10 mg demir, 298 mg magnezyum, 841 mg fosfor, 5 mg sodyum, 5 mg çinko, 8 mg niasin içerir.

Siyah Hardal Tohumu Ne İşe Yarar?

Siyah hardal tohumu, baharat olarak kullanılır. En eski, yaygın ve önemli baharatlardandır. Mutfakta, tüm tohum, marinet, turşuluk karışımı, salata sosu, rosto ve etlerde kullanılır.

Öğütülmüş olarak, su ürünleri ve ızgara sosu, çökelik, çörek, bisküvi, yumurta, jambon, et salatası, balık ve sebze çorbası ile Çin yemeklerinde tüketilir. Gıda sanayinde, beyaz kahverengi hardal unu “sofra hardalı” ezme yapımında, siyah hardal unu et endüstrisinde, sosis ve salamlarda emilsiyon yapıcı, tekstür düzenleyici ve su bağlayıcı katkı maddesi olarak önemlidir.

Siyah hardal tohumunun öğütülmüş hali veya ürünleri, alkolsüz içecekler ile fırın ürünleri ve turşularda çok yaygın olarak tüketilir. En fazla tüketilen beyaz hardaldır. İçerdiği alil izotiyosiyanat’tan dolayı kuvvetli bir antimikrobiyaldir. Gıda dışında, eczacılıkta da kullanılır.

Etkisi, sadece yüzeysel değil, derinlemesine de etkilidir. Bu nedenle, yüksek kan basıncı, varis-damar rahatsızlıkları, ağır kan dolaşımı rahatsızlıklarında önerilmez.

SİYAH HARDAL TOHUMU NEYE İYİ GELİR?

Siyatik ve romatizma ağrılarında, ilgili yerlere kompres yapılır. Kan dolaşımını olumlu etkiler. Bronşit ve zatürre de göğüs bölgesine kompres yapılır. Dahilen alındığında, iştahı açar, sindirimi hızlandırır, idrar söktürür ve uyarıcıdır. Siyatik-kalça ağrısını ve baş ağrısını keser. İyileşme sürecinde, vücudun ısıtılmasını gerektiren her hastalıkta yararlıdır. Üzerlik tohumu ile birlikte alındığında etkisi daha güçlüdür.

Siyah hardal tohumundan hazırlanan lapa, yakı ve banyosu, kanı cilde toplamak ve ağrıyı dindirmek için faydalanılır. Lapada; cilt üzerine önce keten tohumu, daha sonra da hardal tohumu lapası konur. Yakısı için; hazırlanan lapa cilt üzerine sarılır. Banyosunda ise; ayak banyosu şeklinde uygulanır. Ayakta kızartılar görüldüğü zaman banyoya son verilir.

Günlük normal doz, 0.10-0.50 g’dır. Fazla miktarda alındığı zaman sindirim sistemini tahriş ederek zehirlenmelere sebep olur.

Uçucu yağ, antimikrobiyaldir ve fermantasyonu önleme özelliktedir. Özellikle, şıranın uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar. Bu nedenle, eskiden, üzüm veya diğer meyve sularına, öğütülmüş hardal katılarak “dayanıklı şıra” yada “hardaliye” yapılırdı.