Sirke Ne İşe Yarar?

Şeker içeren meyvelerden (üzüm, elma, incir, armut, ahududu, böğürtlen vb.) hazırlanır. Ülkemizde de halk tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. . sirkenin rengi, yapıldığı meyveye göre değişir. Elma sirkesi açık sarı, incir ve üzüm sirkesi kahverengindedir. Sirke içerisine ayrıca, kokulu bitkiler ilave  edilerek kokulu sirke de elde edilebilir. Özellikle, tarhunla kokulandırılan sirke makbuldür.

Sirke, uzun yıllar fıçılarda bekletilirse, keskinliği azalır, rengi koyulaşır, kıvamı artar. Bu tip sirke, ilk defa Italya’da hazırlandığından Belzemik Sirkesi olarak adlandırılır, Son yıllarda ülkemizde de Belzemik tipi sirke üretilmeye başlanmıştır.

Sirke, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Çok çeşitli meyvelerden sirke hazırlanmakta ise de en faydalısı elma sirkesidir. Elma sirkesinin faydaları aşağıda verilmiştir.

SİRKE HER DERDE DEVA!

Sirke, iştah açıcı olarak kullanıldığı gibi hazmı kolaylaştırıcı, bağırsak enfeksiyonuna karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu maksatla, yemeklere bir miktar sirke ilave etmek gerekebildiği gibi yiyeceğin bakteri taşıyabileceği ihtimaline karşı, elma sirkeli su içilebilir. Sirke, dezenfektan özelliğine sahip olduğundan; nezle, grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarında sirkeli su ile gargara yapılabilir. Veya sirke buharı teneffüs edilebilir. Yüksek ateşli durumlarda vücuda sirke sürülerek veya sirkeli çoraplar giyilerek ateşin düşürülmesi sağlanabilir. Böcek sokmalarında sirke ile ovalanarak ağrılar dindirilir, şişlikler indirilir.

Sirke; yaralanma, güneş yanığı, baş ağrısı ve mide rahatsızlıkları, soğuk algınlığı ve kadın hastalıklarında faydalıdır. Deri hastalıklarında etkilidir. Bir birim tuz, 4 birim elma sirkesinde eritilip döküntülü yaralara sürülerek döküntü giderilir.

EGZAMA VE SİVİLCELERE İYİ GELİR

Sirke + çörekotu + nar kabuğundan hazırlanan macunun haricen kullanımı; egzama, sivilce, sedef hastalığı, ayaklarda görülen mantar ve diğer cilt hastalıklarına iyi gelir.

Sirke; banyo suyuna ilave edildiğinde, vücudu dinçleştirir, saçları parlatır. Soğan suyu ile sirke karışımı, yaşlılıkta görülen cilt lekelerini giderir.

Sirke, gargara yapılarak diş ve diş eti iltihabını giderir. Sabahları görülen bulantı, kahvaltıdan önce alınan sirkeli su ile giderilir. Hafif seyreden baş ağrılarında, alın bölgesi sirke ile ovulur, leke çıkarır, cam eşyaları parlatır.

Sirke, güçlü bir dezenfektan olduğundan işkembe çorbasına ilave edilerek güvenle içilir. Sirke, çok değişik şekilde ve ev malzemelerinin temizlenmesinde ve parlatılmasında da kullanılır.

İçinde sirke olan ev, fakirlik görmez.