Sarı Süsen Ne İşe Yarar?

Sarı Süsen Ne İşe Yarar? (Irâ pseudacorus)

Sarı Süsen Diğer Adı: Zambak.

Sarı Süsen Çiçeği: Sarı süsen çiçeğinin Kafkaslarda 26 türü yetişmektedir. Yemen’de yetişen beyaz zambak (L. albicans) hacılar tarafından getirilerek mezarlıklara dikilmiş ve buradan Anadolu’ya yayılmıştır. Çok sayıda türü vardır. Çiçeklerinin güzel olması nedeniyle çoğunlukla süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Sarı Süsen Çiçeği Nedir?

 Çok yıllıktır. Kökü, yatay gelişir. İçerisi kırmızı-mor renklidir ve etlidir. Gövdesi düzdür. Bitkinin alt kısmındaki yapraklar uzun, paralel damarlı üst kısmındaki yapraklar ködek’tir. Çiçeklerin 3- 8 adedi bir arada ve uzun bir çiçek salkımı üzerinde bulunur. Çiçekler mor, sarı veya beyaz renklidir. Meyve 3 gözlü kutucuktan ibarettir Bitki Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar, meyve Temmuz-Ağustos aylarında olgunlaşır.

İçerikleri: Yapılan analiz sonucu, %14 kadar aşı maddeleri, sarı renkli boyayıcı madde, katranlar, %57 kadar nişasta, %9.6 sabit yağ, muhtelif asitler v.s tespit edilmiştir. Sarı süsenin yapraklarında fazla miktarda (% 176-683 mg) C vitamini saptanmıştır. Çiçeklerinde ise %2.8 pirokall grubu aşı maddesi vardır.

Sarı Süsen Nasıl Kullanılır?

 Drog olarak bitkinin kok gövdesinden istifade edilir. Bu maksatla bitkinin çiçekleri solduktan sonra kökü-yumrusu hasat edilir, soğuk su ile yıkanıp ince ince doğrandıktan sonra kuru ve havadar bir yerde kurutulur.

Halk tababetinde san süsenin kurutulmuş kökünden hazırlanan çayı ve haşlaması mide-bağırsak hastalıklarında büzüştürücü ve bakterisit etkisinden istifade etmek için ishale karşı kullanılır. Haşlaması, böbrek ve idrar yollan hastalıklannda iltihap kurutucu ve ağn kesici olarak faydalanılır.