Sarı Ballıbaba Ne İşe Yarar?

Mahalli Adı: Balıkotu.

Kökeni ve Yayılışı: Beyaz ballıbabadan daha geniş alanlara yayılmıştır Çalılıkllar arasında, gölgeli ve nemli bölgelerde moloz yığınlarında, çit ve duvar diplerinde, nemli orman ve çukurlarda yetişir. İstanbul ve çevresinde bulunur.

Bitkisel Özellikleri: Çok yıllıktır. Köksapı 50 cm kadar boylanır. Yapraklar, sap üzerinde karşılıklı bulunur. Tam ve kenarları düzdür. Çiçekler, küme halinde ve yaprak koltuklarında bulunur. Sarı renklidir. Mayıs Ekim aylarında çiçek açar.

Faydalanma Yönleri: Çiçek ve yapraklarından istifade edilir. İnfüsyon şeklinde (%2-4) hazırlanan çayı, gün boyunca yavaş yavaş içilir. Kompres olarak hazırlandığı gibi oturma banyosu şeklinde de hazırlanabilir.

Çayı; kanın temizlenmesinde, tüm kadın hastalıklarında, sinirsel kaynaklı uykusuzlukta, adet görme düzensizliklerinde ve dölyatağı hastalıklarında başarı ile kullanılır. Sindirim düzensizliklerinde, temriye, Sıraca, ağır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde, işeme zorluklarmda, işeme sırasındaki yanmaların tedavisinde faydalanılır. Bu çay aynı zamanda, kanlı basur, mayasıl ve kabakulak hastalıklarında da başarı ile kullanılmaktadır.

Özellikle, devamlı kadın hastalığı çekenler ve genç kızlara çok faydalıdır. Böbrek iltihabının kurutulmasında, mesane üşütmesinde, mesane felcinde faydası büyüktür. Bu hastalıklar için, çayı kadar, oturma banyosu da faydalıdır.

Çıban ve varislerin tedavisinde, kompres şeklinde yararlanma Sarı ballıbaba + yoğurtotu + altınbaşak, eşit miktarlarda karışımı (2 g alınarak 500 ml’lik suda hazırlanan daha etkilidir. Bu çay, yemek aralarında olmak üzere günde 2-4 defa birer bardak içilir.