Saparna Ne İşe Yarar?

SAPARNA NE İŞE YARAR? (Smilax aspera)

Saparna Diğer Adı: Özdiken, sircan.

Saparna Otu Nerede Bulunur?

Orta Amerika, Meksika ve Brezilya’nın bataklık ormanlarında yetişir. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetişir. Taze sürgünleri ilkbaharda hasat edilip haşlandıktan sonra yemek yapılarak yenir.

Saparna Nedir?

 Tırmanıcı, kışın yaprağım dökmeyen, 15 m kadar boylanan bir bitkidir. Yaprak, saplı, mızrak biçiminde, derimsi, kenarlan dikenlidir. Çiçek beyazımsı-sarı renklidir. îki evciklidir. Meyve, kırmızımsı, yuvarlak, 1 cm çapta, ve 1-3 adet tohumludur. Tohum, bezelye büyüklüğündedir.

Smilax excelsa L. (Anadolu sapaması-Dikenotu, melevcan): Anadolu ve Balkanlarda yaygın olarak bulunur. Çok yıllık, tırmanıcı, 20 m kadar boylanan, dikenli bir bitkidir. Yaprak, yuvarlak kalp biçiminde, kenarlan düz, dikenli veya dikensizdir. Meyve, kırmızı renkli ve 3 tohumludur.

Smiîax china L. (çöp çini): Çin, Japonya ve Hindistan’da yetişir. Çok yıllıktır. Nişasta, rezin ve saponin içerir.

İçerikleri: Kök; tanen, nişasta, şekerler, saponin.

Saparna Otunun Faydaları: Drog olarak, tohum, taze sürgünü ile ateş veya güneşte kurutulan köklerinden ve rizomlarından yararlanılır. Saparna kökü terletici etkilidir. Tohumlann üzerindeki zar, sakızlara ilave edilir.

Körpe sürgünler haşlandıktan sonra, sebze olarak tüketilir. Terletir, kanı temizler ve cilt hastalıklarında yararlanılır. Kökleri, saponin ve tanence zengindir.

S. china’nın kurutulmuş rizomlanndan yararlanılır. Rizomun dış kısmı, parlak, grimsi-kırmızı renkli, iç kısmı pembemsi renktedir. Çok serttir. Kokusuz ve hafif lezzettedir. Dekoksiyon (%5) şeklinde hazırlanan çayı; romatizma ve nikriz ağrılarının dindirilmesi, egzama ve sifilis hastalığında kanın temizlenmesi amacıyla başarılı bir şekilde kullanılır.