Sakız Ağacı Ne İşe Yarar?

SAKIZ AĞACI NE İŞE YARAR? (Pistica lentiscus L. var. Latİfolius Coss.)

Sakız Ağacı Diğer Adı: Damla sakızı, mezeke sakızı, sakızlık, mezdeki sakızı. Kökeni ve Yayılışı: Batı ve Güney Anadolu kökenlidir. İzmir-Çeşme yarımadasında ve Sakız Adasında, Akdeniz bölgemizde yaygın olmakla berber hemen her yerde yetişebilen bir bitkidir.

Sakız Ağacı Nedir?

 Bitki, çok yıllık, dallanan, 10 m kadar boylanan bir ağaçtır. Yaprak, 2- 4 çift yaprakçıktan ibarettir. Dal ve gövdeden çıkarılan sakız, soluk, san renkli, kolaylıkla kırılabilen, parça veya damlalar halindedir. Sakızın kokusu ve tadı özeldir. Gövdeleri dik ve silindir biçimindedir. Kabuklan esmer renkli ve reçine kanalları içerir. Çiçek, yeşilimsi renktedir. Meyve, küçük, yuvarlak ve kırmızımsı siyah renklidir. Olgulaştığı zaman yeşil renk alır.

Sakız Ağacı: Sakızda; mastis asit, uçucu yağ (%l-2), rezin, mastisin, acı maddeler içerir.

Sakız Ağacının Faydaları: Drog olarak kullanılan kısım sakızı (mastix)’dır. Sakız, bitkinin dal ve gövdelerinden elde edilir. Mastix elde etmek için ağacın gövdesi yaralanır ve usaresi akıtılır. Toplanan (2-4 haftada) usare katılaştırılır. Mastix, soluk san renklidir. Damlalar halinde olup kolayca kırılabilir. Kendine has özel kokusu ve tadı vardır. Ağız kokusunu giderir, diş etlerini güçlendirir, balgam söktürür.

Vaktiyle, Mısırlılar zamanında, mumya yapımında kullanılmıştır. Dal ve gövdesinde açılan yara yerlerinden akan sıvı, rezin’dir. Rezina- sakızın, balgam söktürücü özelliğinden yararlanılır.