Ravent Ne İşe Yarar?

RAVENT NE İŞE YARAR? (Rheum rhapanticum L.)

Ravent Nerede Yetişir?

 Asya ve muhtemelen Sibirya kökenlidir. 17. yy.lın başlarında Avrupa’ya ve oradan İtalya’ya getirilmiş ve kültüre alındıktan sonra Avrupa, Amerika ve Kanada’ya yayılmıştır. Dünya üzerinde 25 kadar türü bulunmaktadır. Ülkemizde tanınmamakta ve yetiştirilmemektedir.

Ravent Nedir? 10-15 yıl kadar yaşayabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Kök, etli bir rizomdur. Rizom, 2.5-6 cm kalınlıkta ve 6-10 cm uzunlukta, yassı, silindir ve kökü huni biçimindedir. Toprak altı kısmı büyük, geniş, odunumsu, rizom, lifli bir kök sistemi vardır. Rizom kırmızımtırak sarı veya kırmızımtırak esmer renklidir. Tadı ve kokusu özeldir. Sapları uzun, içi boş, tüysüz ve pembemsi yeşil renklidir. Sapların ucunda büyük, geniş ve tüm veya az dilimli yapraklara sahiptir. Yapraklar 25-35 cm kadar olup yaprak sapları köşeli, kalın ve etlidir. Çiçek sapları 1.5-2.0 m kadardır. Çiçekleri açık yeşilimtırak beyaz renkte, genellikle salkım, nadiren de bileşik salkım şeklindedir. Erselik çiçeklidir. Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Meyve 1.0-1.5 cm uzunluğunda, kanatlı ve kırmızımtırak renklidir.

Ravent Faydaları: Ravent yiyecek olarak yaprak ve taze saplarından istifade edilir. Vitamin ve diğer besin maddeleri bakımından çok zengindir. Ayrıca kompostosu, hafif mayhoş kokulu tatlısı yapılabildiği gibi etli ve salçalı yemeği veya Amerika’nın meşhur “Pay Pie” denilen meyveli böreği şeklinde değerlendirilmektedir. Önemli bir perhiz yemeği olmakla beraber meyve yerine çerez olarak da yenilir.

Ravent, aynı zamanda hazmı kolaylaştırmada, küçük çocuklarda görülen ishallerde etkili bir ishal durdurucu olarak kullanılır. Eczanelerde satılan ravent şurubu, bağırsakların hızlı ve kolay bir şekilde temizlenmesinde kullanılır. Saplarından hazırlanan şekerli kompostosu kan yapıcı olarak, kökünün kaynatılması ile elde edilen şurubu ise bir çok ülkede müshil olarak başarı ile uygulanmaktadır.

İnfüsyon şeklinde hazırlanan çayı, düşük dozlarda midevi olarak ve dışkılamayı kolaylaştırmak, yüksek dozları ise hafif ağrılı veya ağrısız ve sancısız olarak müshil sürdürmek maksadıyla kullanılır. Müshil etkisinin tahriş edici olmamasından dolayı çocuklar ve yaşlıların rahatlıkla kullanmaları mümkündür. Bu maksatlarla, yemek aralarında birer bardak çayı içilir. Taze sürgün ve yapraklan, mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Rheuttt ribes L. (Işkın-uçkun) türü; Filistin, İran, Lübnan ve ülkemizde Bingöl, Ağrı, Hakkari, Kars, Van ve Elazığ’da yaygın olarak bulunmaktadır. Bitki 3-40 cm kadar boylanmakta, yaprakları böbrek biçiminde, uzun saplı, kenarları dişlidir. Küçük çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Kök ve rizomlarında %80 oranında tanen ve %0.05 oranında antrasen bulunur. Yaprak ve çiçek sapının ekşi lezzetli olmasından dolayı mideyi kuvvetlendirir, kusmayı önler ve ishali keser, kabız yapar. Usaresi, gözü güçlendirir, safrayı temizler, pansuman yapıldığında basuru iyileştirir, çiçek ve kızamık hastalarına iyi gelir. Anadolu’da, genç gövde, sap ve yapraklan, kabuğu soyulduktan sonra taze olarak yenmektedir.

Not: Basuru olanlar ve hamileler, yüksek dozlarda kullanmamalıdır.