Portakal Ne İşe Yarar?

PORTAKAL NE İŞE YARAR? (Citrus aurantum)

Portakal Nerede Yetişir?

Portakal, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23 °C ile -3 °C arasında değişen yerlerde yetişir. Ülkemizde güney sahillerimiz, Rize dolaylan ve İğdır’da yetiştirilmektedir.

Portakal Nedir?Derinlere inen kökleri vardır. Boyu, 2-10 m kadar, dallı, uzun yıllık, yaprağını dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları, sert, düz kenarlı ve saplıdır. Çiçek, beşli yapıda ve beyaz renkli, hoş kokuludur. Meyve kabuğunun altında sarımtırak-kırmızı renkte, etli, dilimli bir öz vardır. Sarımsı-kırmızı renkli kısımda, çok gözlü ve gözleri etli tüyleri vardır. Meyve, yuvarlak veya yumurta şeklindedir. Meyve kabuğu derimsi olup çok sayıda salgı ceplerine sahiptir. Kabuk, hoş kokuludur ve suyu mayhoştur. Kabuğun altında beyazımsı ve acımsı lezzette albedo kısmı bulunur. Kabuklarından ve çiçeklerinden esans elde edilir. Gıda, eczacılık ve parfümeri sanayinde kullanılır.

Portakalın İçerikleri: Meyvesi C vitaminince zengindir. A, Bl, B2, P vitaminleri, organik asitler, şekerler, bioflavonoidler, potasyum, çinko, doğal şekerler de içerir. Portakal yenirken, en dıştaki renkli kabuk incecik soyulur. İç kısımdaki beyaz kısım ve dilim zarı atılmaz. Zira, en değerli kısımları buralardır.

Portakalın Faydaları:Meyve ve çiçeklerinden faydalanılır. Meyve, taze olarak yenir. Her ne kadar, sıkılarak elde edilen suyu içilirse de bu şekildeki tüketiminden daha az yararlanılır. Mutlaka, beyaz etli kısmı ile dilimlerin kabuklan yenmelidir. Ayrıca, suyu sıkılıp içilerek tüketiminde çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü, sıkılan su bekletilir veya çalkalanarak içilirse bu uygulamalar sırasında suda serbest durumdaki bileşiklerin çoğu veya tamamı oksitlenerek özelliğini kaybettiği gibi zararlı bir duruma dahi gelebilir. Bunun kontrolü için sıkılan suyun, bekleme sırasında renginin koyulaşmasını görmek yeterlidir. Rengin koyulaşması nispetinde özelliğini kaybetmiş demektir.

Portakal, zengin C vitamini içeriğiyle vücudun direncini artırır, ateşini düşürür, kanı temizler, sinir bozukluğunu ve yorgunluğunu alır, kansızlığı giderir, hazmı kolaylaştırır, damar sertliğini önler, kas ve kılcal damarları güçlendirir, grip ve soğuk algınlığını giderir, kalp hastalığından korur, cinsel isteği artırır, mafsal romatizmalarını dindirir, kolit, basur ve prostat rahatsızlıklarındı yardımcı olur, cilde güzellik verir, nekahet devresini kısaltır, mide hastalıklarını giderir, incinme, kalp hastalığı ve felçten korur.

Meyve kabuklarından esans elde edilir. Portakal kabuğu, çiçek ve yapraklarından lezzet vermede ve parfümeride koku vermede kullanılır. Meyve kabuklarından elde edilen şurup, mide hastalıklarında değerlendirilir. Soğuk algınlığı ile grip ve nezlede faydalanılır. Ateşi düşürür, kan şekerini düşürür, cildi yumuşatır ve güzelleştirir. Kabukların kaynatılması ile elde edilen usare; mideyi güçlendirir, dışkılamayı kolaylaştırır, safra ifrazatını artırır, ülser ve apseleri iyileştirir. Kabuğun beyaz kısmından hazırlanan lapası, yara ve yanıklar ile apselerin üzerine kapatılarak iyileştirir. Bu amaçla, bu kısımdan hazırlanan su ile banyo da yapılabilir.

Portakal Yaprakları; yatıştırıcı, uykusuzluğu giderici, migren, histeri krizi, sara ve sıkıntıyı dağıtıcı etkilere sahiptir. Bu maksatla, infüsyonundan (5 g yaprak + 200 mİ su) günde 1 -2 defa birer bardak içilir.

Çiçeklerinden infüsyon şeklinde elde edilen suyu; spazmı çözer, susuzluğu giderir, zayıflatır, karaciğeri çalıştırır, safra ifrazatını artırır, yorgunluğu giderir. Bu hazırlanan infüsyonu, aynı zamanda gaz söktürür, bağırsak solucanlarını düşürür, bağırsak spazmını çözer.

Yağı ile selülitli bölgelere masaj yapılır. Susam yağı ile birlikte hazırlanan tıbbi yağı ile, ağrıyan yerler ovularak ağn dindirilir.

Portakal suyu + peynir + yoğurt karışımının, menopoz döneminde içilmesi çok faydalıdır.

Not: Midesinde gastrit ve ülser olanlar portakal ve diğer turunçgilleri yememelidir.