Peygamber Çiçeği Ne İşe Yarar?

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ NE İŞE YARAR? (Centaurea cyanus L.)

Peygamber Çiçeği Diğer Adı: Zerdali dikeni, ak behmen, çoban kaldıran.

Peygamber Çiçeği Nerede Yetişir?

Bazı türleri ülkemizde de bulunur. Güney ve Batı Anadolu’da yaygındır.

Bitkisel Özellikleri: Boyu 25-70 cm kadar olup, dallanan ve bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar, dip kısımlarda parçalı, üst kısımlarda tam, tüylüdür. Her dalın ucu bir çiçek topluluğu ile son bulur. Çiçek, dal uçlarında tablalarda bulunur.

Peygamber Çiçeği İçerikleri: Acı maddeler, sabit yağ, uçucu yağ ve renk maddeleri.

Peygamber Çiçeği Faydaları: Kurutulmuş çiçeklerinden yararlanılır. İnfüsyon (%5) şeklinde hazırlanan çayından; iştahın açılmasında, göğüs yumuşatılmasında, vücudun kuvvetlendirilmesinde, ishalin durdurulmasında yararlanılır. Bu maksatla, çayı, dahilen ve yemek aralarında birer bardak içilir. İnfüsyon suyu ile baş ve gözler yıkanabildiği gibi bazı göz hastalıklarının tedavisinde ve saçların kepeklenmelerinin önlenmesinde yararlanılır.

Centaurea jacea L. (çayır peygamberçiçeği) türü, Kuzey-Doğu Anadolu’da bulunur. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar tam, çiçekler morumsu kırmızı renklidir. Herbası; adet getirici, ateş düşürücü, iştahı açıcı ve kabızlığı giderici özelliğe sahiptir.

Centaurea behen L. (zerdali dikeni, ak behmen) türü; Doğu Anadolu’da bulunur. Çok yıllık, tüysüz, otsu bir bitkidir. Yapraklar parçalı, çiçekler sarı renklidir. Çiçekleri; midevi ve adet söktürücü olarak değerlendirilir.

Centaurea calcitrapa L. (çoban kaldıran) türü, Kuzey-Batı Anadolu’da yetişir. Bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprak parçalı, çiçekleri soluk pembe renkli ve bir tablada toplanır. İnfüsyon (%2-6) çayından dahilen ateş düşürücü olarak faydalanılır.