Papaya Ne İşe Yarar?

PAPAYA NE İŞE YARAR? (Carica papaya L.)

Papaya Diğer Adı: Kavun ağacı

Papaya Nerede Yetişir?

Tropikal bölgelerde yetişir. Açık, güneşli, sıcak, humuslu ve suyu bol topraklarda yetişir. G. Amerika’da sebze ve salata olarak değerlendirilir. Yerli halk, eti papaya yapraklarına sararak pişirir.

Papaya Nedir?

Boyu; 1.2-3.6 m kadar olabilen büyük bir çalı bitkisidir. Yapraklarını dökmez. Dişi ve erkek bitkiler ayrı ayrıdır. Üretimi sırasında, bir bahçeye iki cinsiyetteki bitkiler birlikte dikilir. Meyveleri, kavuna benzer. Meyveleri yaz aylarında ve olgunlaşınca hasat edilir.

Papayanın İçerikleri: Papaya, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri ile A, Bl, B2, C vitaminleri ve karotence oldukça zengindir. Ayrıca, proteolitik enzimlerden papain, chymopapain-A ve B (papaya peptidase-A) içerir. En etkilisi papain enzimi olup etki bakımından pepsine benzemektedir. Meyveler papaince daha zengindir. Ekstresinde protease, bromelain, lipase, alpha-amylase enzimleri de vardır.

Papayanın Faydaları: Yaprak ve meyveleri değerlendirilir. Yaprak ve meyvenin içerdiği papain enzimi, etin kolay pişmesini ve sindirilmesini sağlar. Ekstresindeki-özsuyundaki enzimler ve papain sayesinde karbonhidrat, protein ve yağ gibi bileşiklerin kolay sindirilmesini sağlar. Bu nedenle ekstresi-özsuyu; sindirim sistemini destekler, hazmı kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir. Dolayısıyla; yiyecekler midede fazla asit üretemediğinden gastrit-mide ülseri (peptik ülser) ve duedonum ülserine (mideden hemen sonraki ‘bulbus’ denilen başlangıç bölümü mukozasında oluşan ülsere) karşı korur. Zira, kansere karşı koruyucu olan karotence zengindir. Proteoiitik enzim sayesinde proteinleri eritir ve sindirir.

Papayanın Piyasada pastili bulunmaktadır. Şişkinlik ve hazımsızlık sırasında 1-2 doz pastil çiğnenebilir.

Kolon, mide ve bağırsak iltihabı (korniş) ile eklem iltihabı (osteoartrit) ve bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan iltihabı (rheumoartrit) kurutuculuk özelliğini, bananasta da bol miktarda bulunan bromelin maddesi yardımıyla sağlar. Aynı amaçla, ananas, maydanoz, ıspanak, nane, dereotu, yeşil çay, echineacea, taze sebze ve meyveler, ham muz, keten tohumu, soğan, sarımsak, salatalık, kimyon, kişniş, havuç ve zencefil gibi bitkilerden de yararlanılabilir. Ayrıca, Omega-3 (2-3 g), folik asit (800 mikrogram/gün), B12 vitamini (800 mikrogram/gün) ve ginko (25-50 mg/gün) bakımından zengin kaynaklar ile ton, somon, uskumru, hamsi, palamut, sardalye ve lüfer balığından da faydalanılabilir.

Bromelin’in, piyasada tableti mevcuttur. 250-275 mg/gün alınabilir.

Not: Bilinen bir yan etkisi yoktur.