Öksürük Otu Ne İşe Yarar?

Öksürük Otu Ne İşe Yarar?

Öksürük Otu Diğer Adı: Sulandık otu, aslanpençesi, farfara otu, devetabanı, kavalak.

Öksürük Otu  Nerede Yetişir?

Çayırlarda, işlenmemiş alanlarda, süzek ve hafif topraklarda (pH 5-8), çakıllı zeminlerde, meyveliklerde, mezbeleliklerde, su kenarlarında, bayırlarda yetişir.

Öksürük Otu  Nedir?

Öksürük Otu, Erken ilkbaharda (Nisan-Mayıs aylarında) en erken çiçek açan çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar kalp biçiminde, köşeli- dairemsi, etli, alt yüzü sık tüylü, üst yüzü yeşil renklidir. 8-15 cm çapında, uzun saplı ve kenarlan düzenli dişlidir. Çiçekler, sarı altın renkli ve toplu haldedir. Çiçek sapı 10-20 cm uzunluğundadır. Meyve tek tohumludur. Tohum uzunca, silindir formundadır. Çiçeklenme zamanında hasat edilir. Daha sonra, genç yapraklar da hasat edilebilir.

Öksürük Otu İçerikleri: Yapraklar C vitaminine zengindir. Saponin, sitoseron, shyuxsterin, müsilaj, sümüksü madde, tanen, inülin, galaktoz, pentoz, acı bir glikozit, şekerler, fitosterol içerir. Çiçeklerinde de aynı maddeler vardır ve bunlara ilaveten uçucu yağ mevcuttur. Yüksek oranda potasyum, nitrat, çinko vardır. Çiçeklerinde; tanen, eterik yağ, ksantofıl, organik asitler, inülin, senkirkin,alkaloitler, müsilaj, acı maddeler, tussilagin, arnidentiol, senocionin içerir.

Öksürük Otu Faydaları: Etkili madde en fazla yapraklarında bulunduğu halde drog olarak yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Çayı infüsyon şeklinde (%3-6) (2-3 g yaprak + çiçek + 200 mİ su) hazırlanır. Hazırlanan çayı; üst solunum yolları hastalıklarında (öksürük, boğmaca, bronşit, bronşsal astım, zatülcenp, nezle, ses kısıklığı), başlangıç döneminde akciğer tüberkülozunda başarı ile kullanılır. Bu çay aynı zamanda, ses kısıklığını açar, göğsü yumuşatır, balgam söktürür. Çocukların gürbüz gelişmesini sağlamak, idrar söktürmek, böcek sokmalarına ait ağrıları dindirmek, vücudu güçlendirmek, göz iltihabının kurutmak, sinirleri yatıştırmak maksadıyla da kullanılır. Bu amaçla, yemek aralarında birer bardak içilir.

Öksürük Otu, Öksürük kesici özelliğini artırmak için, hazırlanan çaya eşit miktarlarda; öksürükotu yaprağı + sinirli ot yaprağı + sığır kuyruğu çiçeği + ciğerotu ilave edilir. Çay suyu ile, şişen ayakların yıkanabildiği gibi romatizma ve eklem ağrıları da dindirilir. Bugün, solunum yollarının açılmasında ve nefes alışının rahatlatılmasında yaralanılır.

Öksürük Otu Özsuyu: Et suyu ile karıştırılarak sigara, astım ve bronşit zararları ortadan kaldırılabilir. Kronik bronşitte, çiçek + yaprak karışımının buharı solunur. 25 mİ özsuyu, 250 mİ suya, et suyu + süt ilave edilip, yemek aralarında bir defada içilir.

Öksürük Otu Lapası: Akciğer hastalıklarında göğsün üstüne konur. Lapa, krema ile karıştırılarak flebit hastalıklarında iltihaplı bölgeye sürülür. Yılancıkta, akciğer iltihaplarında, morararak şişen doku yaralanmalarında, lapa kompresi yapılır.

Yapraktan hazırlanan merhemi, yara ve çıbanların tedavisinde yararlanılır. Çiçekleri de yaprağın kullanıldığı hastalıklarda ve aynı amaçlarla kullanılır. Yapraktan hazırlanan fermantasyon şurubu, akciğer rahatsızlıklarında, bronşsal nezlede güvenle içilir. Kış aylarında ve gripli durumlarda da içilir.

Öksürük Otu Banyosu: Şişen ayakların şişlikleri indirilir, yılancık çıbanları tedavi edilir.