Ökse Otu Ne İşe Yarar?

ÖKSE OTU NE İŞE YARAR? (Viscum albüm L.)

Ökse Otu Diğer Adı: Çekem, çeken, gevele, gövelek, gökçe, burç, purç, güvelek, çetir, yalınkaya, çiğirdik, gelimkara, göbelek, ökselek.

Ökse Otu Nerede Yetişir? Ökse Otu Ne Zaman Yetişir?

 Asalak bir bitkidir. 20-100 cm boyundadır. Saçak kökleriyle, ağaçların özsulannı emerek yaşar. Armut, meşe, kavak, çam, köknar vb. olmak üzere bir çok ağaçta yaşar. Meşe ve kavaktakiler en şifalısıdır. Her zaman yeşil sarıdır ve yaprağım dökmez. Çiçek, Mart-Nisan aylarında açar. Dalların ucunda, sarımsı- yeşil renktedir. İki evciklidir. Yaprak ve dallar karşılıklıdır. Yaprak, sapsız, derimsi, sarımsı yeşil renktedir. Meyveleri, 8-10 mm çapında, camsı beyaz-açtk sarı renkli yuvarlak, kaygan ve içindeki sıvı ve tohumlan yapışkandır. Yaprak ve saplan, Ekim-Aralık ve/veya Mart- Nisan aylarında toplanır. Diğer dönemlerde toplanmaz. Ardıç kuşlan tarafından daldan dala taşınır. Yaprak ve saplar, ince şekilde kıyılır ve gölgede kurutulur.

Ökse Otu İçerikleri, Ökse Otu Nedir?

 Flavonlar, kahve ve çeşitli asitler, polypeptide, polykoproteinler, lignane, acetylcholin. Yapraklarında; tanen, reçine, saponin, organik asitler, cholin, viscotoksin alkaloiti, urson, inosit, vincine adverten elastiki, yapışkan ve yumuşak bir reçine ile rezin içerir.

Ökse Otu Faydaları: Sap, yaprak ve meyvelerinden drog hazırlanır. Yaprak ve sapları zehirli olmadığı halde meyveleri zehirlidir. Meşe ve kavak ökseotu daha kalitelidir. Çayı, dekoksıyon şeklinde (1-2 g bitki materyali, 200 mİ su) hazırlanır. En etkili olduğu hastalık, sara- epilepsi’dir. Etkisini artırmak için, sedef otuyla birlikte çayı hazırlanır. Bu çayın içimine, 5-7 hafta süreyle devam edilir.

Sap + yaprak + meyve karışımından hazırlanan çayı; idrar söktürür, kanı temizler, kalbi güçlendirir, kusturucu etkisi vardır, spazm çözer. Vücuda kuvvet verir, hazmı kolaylaştırır, kabız yapar, ishali keser, yüksek tansiyonu düşürür ve ayarlar, metabolik bozukluklarını düzenler (6 ay süreyle kullanılmalı), pankreas üzerine olan olumlu etkisiyle kan şekerini düşürür, hormon dengesini düzenler (sabah- akşam birer fincan), atar damar sertliğini giderdiğinden kalp krizini önler, damar kireçlenmesini önler, görme bozukluğunu ve kulak uğuldamasını düzenler, kalp ritim bozukluklarım tanzim eder, halsizlik ve baş dönmesini giderir, bilinci uyuşturur.

Bitkiden hazırlanan hülasayı içeren ve tansiyon düşürücü olarak kullanılan birkaç müstahzar bulunmaktadır. Bu maksatla, dekoksiyonundan (%l-2), günde 3-4 defa birer bardak içilir.

Romatizma ağrılarına karşı meyve, Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde ezilerek yakı sakızı ile birlikte romatizmalı bölgeye sarılır. Bu şekildeki uygulama İle aynı zamanda çıbanların olgunlaşması da sağlanır. Tohumu kurutulup kara sakız ile birlikte dövülerek hazırlanan lapası da yakı olarak kullanılır. Lapa, iç yağı ile karıştırılarak merhem hazırlanır. Bu merhem, donan organları zararsızca çözer.

Çayı, iyi bir sinir yatıştırıcısıdır. Sinirsel kaynaklı kalp atışını (taşikardi) normalleştirir, yavaşlatır, kulak çınlamasını giderir, saraya, çocuklarda görülen hiperaktifliğe karşı, menopoz döneminde ortaya çıkan rahatsızlıklarda ve bedenin gücünü artırmada başarıyla kullanılır. Bazı kanser tümörlerinin gelişimini durdurur. Kanser tümörlerinin durdurulmasında alıç + ökseotu karışımı daha etkilidir. Çay, kan durdurucu etkiye sahip olduğundan salgı sistemini olumlu etkiler, akciğer kanamsını durdurur, hormon bozukluğunu giderir, loğusalık kanamalarım ve burun kanamalarını durdurur, metabolizmayı olumlu etkileyerek şekeri düşürür, tifo ve dizanteri sonrasında içilir. Duygusal coşkunluklarda, çalışmaya karşı isteksizlikte, korku ve soluk alma zorluklarında faydalıdır.

Çay kürü; metabolizmayı olumlu etkileyerek pankreas salgısını artırır, kan şekerini düşürür, hormon dengesizliğini kontrol eder, atar damar sertliğini giderir, kalp krizini önler (5-6 ay süreyle günde 1-2 bardak içilerek uygulanır). Düşük tansiyonu yükseltir, yüksek tansiyonu düşürür. Adet ve loğusalık kanamaları ile menopoz dönemindeki kalp çarpıntısı ve düzensizlikleri de normalleştirir.

Tentürü: Günde 3 defa olmak üzere bir su bardağı ılık suya 10-15 damla tentür damlatılıp içilir.

Merhem: İç yağı ile karıştırılarak yapılır. Donuklarda haricen sürülür.

Lapası: Yaprak ve saplardan hazırlanan lapa, hemoroitli hastalardan anüsü dışan çıkan hastalara sarılarak bağırsağın içeri girmesi ve şişkin haldeki pistillerin şişinin indirilmesinde yararlanılır.

Özsu: Yüksek tansiyonluların kahvaltı öncesi ve/veya sonrasında içmesi ile yüksek tansiyonu düşürerek normalleştirir. Özellikle, 50 yaşından sonra tansiyon düşürmek için kullanılan ilaçların kadınlarda göğüs kanseri riskini artırmasına karşılık, ökseotu özsuyu kansere karşı korur. Bu nedenle, son yıllarda ökseotu, kansere karşı hazırlanan ilaçların terkibinde kullanılmaktadır. Kadından kaynaklanan kısırlıkta, kahvaltıda ve yatmadan evvel birer tatlı kaşığı içilir. Sindirim sistemini uyardığından hazmı kolaylaştırır, gut ve göğüs hastalıklarına iyi gelir.

Lapası: Romatizmal ağrılarda, sivilcelerde ve kansere karşı korunmada değerlendirilir.

Not: Ökseotu meyvesi ve tohumu zehirli olduğundan, dahilen alınmaz. Tüberküloz hastalan ile albümine hassas kişiler kullanmazlar.