Nohut Ne İşe Yarar?

NOHUT NE İŞE YARAR? (Cicer arientinum)

Nohut Nerede Yetişir?

 Orta, Batı ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizin her bölgesinde yetişir.

Nohut Nedir?

Bir yıllık, kazık köklü, köklerinde nodozite taşıyan, 40-70 cm kadar boylanan, dallanan, tüylü otsu bir bitkidir. Çiçek, yaprak koltuklarından çıkar. 5’li çiçek yapısına sahip olup mavimsi, beyaz, pembe renktedir. Kendine döllenir. Meyve, şişkin-oval biçimindedirler. Ucunda tüyler vardır. Meyve, 1-3 tohum içerir. Tohum, kapsül içerisindedir. Tohumlar, şekil, renk, büyüklük bakımından değişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı, kahverengi renktedir.

Nohutun İçerikleri: Tohum, azotlu maddeler ve bol miktarda nişastalı maddeler, protein, demir kalsiyum fosfor bakımından zengindir.

Nohutun Faydaları: Nohutun tohumundan yararlanılır. Tohum, taze veya kavrularak değerlendirilir. Leblebi olarak yaygın bir kullanımı vardır. Tohumu, besleyici olup vücudu kuvvetlendirir, göğüs kanserini önler. Fazla yenmesi, ishal yapar.

Nohutun faydaları, kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Bunun için; nohut + taze bakla haşlanıp üzerine limon, sıvı yağ, baş soğan rendesi, sarımsak rendesi, domates suyu ilave edilir ve karıştırılır. Karışıma, aynı zamanda bezelye, barbunya vb. gibi diğer baklagiller de ilave edilebilir.

Baklagillerin tamamı, mide ve bağırsak boşluğunda kalan lifler bakımından oldukça zengindir. Bu lifler, kan şekerinin, kolesterolün fazlasını ve vücuttaki toksik maddeler ile kanser yapıcı diğer maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırdığından yarar sağlar.

Not: Baklagiller haşlandıktan sonra kabukları soyulup atılmamalıdır. Kabukları ayırmak gerektiğinde de, ayrılan kabukları parçalanarak yemeklere ilave edilerek veya başka bir yöntemle fakat mutlaka tüketilmelidir.