Nevruz Otu Ne İşe Yarar?

NEVRUZ OTU NE İŞE YARAR? (Linaria vulgaris mili)

Nevruz Otu Nerede Yetişir?

 Asya ve Avrupa menşelidir. Dünyanın bir çok ülkesine yayılmış vaziyettedir. Kumsal, sürüklenmiş alüviyal toprakla, taşlıklar ile zengin topraklarda yetişir.

Nevruz Otu Nedir?

Güçlü ve derinlere inen kazık köklü, dik gelişen, 80 cm kadar boylanan otsu bir bitkidir. Fazla dallanmaz. Yapraklan, gövde üzerinde sık dizilidir. Yaprak mızrak şeklinde ve orta damar belirgindir. Sapın ucunda demet halindeki çiçekleri sık başak durumundadır. Çiçekleri, san ve portakal sarısıdır. Temmuz-Eylül aylarında çiçek açar. Meyvesi oval, tohumu basık-yuvarlaktır. Bal özü fazla olduğundan arıcılıkta aranan bir bitkidir.

Nevruz Otunun Zararı: Otsu kısmı, içerdiği peganin alkaloiti yüzünden, yiyen hayvanların mide-bağırsaklarını tahriş eder. Tohumları zehirsizdir. Hasta atlarda; çabuk yorulma, terleme ile vücudunda köpük görülür. Hasta atların hisleri ve nabızları zayıflar, solunumları sıklaşır, burunları şişer.

Nevruz Otu İçerikleri: Nevruzotu saplarında, peganin pigmenti, glikozitler, karotin, linanin, pektoîinarin glikozidi, linakrin, linarazi, antipinin, fıtosterin, C vitamini bulunur. Bu içerik, zehirlidir.

Nevruz Otunun Faydaları: Yararlanılan kısmı, saplarıdır ve çiçeklenme zamanlannda toplanıp gölgede kurutulur. Bu zengin yapısıyla çok yönlü kullanım alanlarına sahiptir. Ağrı kesici, idrar artırıcı etkiye sahiptir. Basur, baş ağrısı, kusma, sarılık, kabızlık durumu, prostat büyümesi, mesane iltihaplanması, ağrılı işemeler ve yatağı ıslatma gibi durumlarda yaygın olarak kullanılır. Göz iltihaplanmalarında, çıban ve cilt hastalıklarında, haricen faydalanılır. Taze bitkiden alınan usare, domuz yağı ile karıştırılarak basurlar yağlanır.

Süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi, böcek öldürücü olarak da kullanılır. Çiçeklerde bulunan antochlor pigmenti, kumaşları sanya boyar.