Nar Ne İşe Yarar?

NAR NE İŞE YARAR? (Panica Granatum)

Nar Nerede Yetişir?

 Yabani olarak İspanya’dan Türkiye’ye, Fas’tan Mısır’a kadar olan Akdeniz bölgesinden Japonya’ya kadar olan bölgede yetişir. Anavatanı Türkiye, Suriye, Iran, Irak, Türkistan, Azerbaycan, Afganistan ve Pakistan’ı da içine alan Orta ve Güney Batı Asya olarak bildirilmektedir. Yaklaşık 500 yıldır tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir. En fazla Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Nar Nedir?

 Çok yıllık, dallanan, dikenli, 5 m kadar boylanan, yapraklarını döken bir ağaçtır. Yaprak kenarları ve sapı kırmızımtıraktır. Çiçekleri, kısmen sapsız, tek tek ve bir kaçı bir arada bulunur ve parlak kırmızı renklidir. Çanak yanakları kırmızı renkli, dökülmez ve etlidir. Meyvesi, esmer-kırmızı renkli ve çok tohumludur. Tohumları ve etli kısmı yenir. Meyvesine nar denir.

Narın İçerikleri: Kök, gövde ve dal kabuklan, mannit, tanen (%20), çeşitli asitler, nişasta, reçineli maddeler, alkaloitler, (pelletierin), Punian içerir. C vitamini (%4 mg), demir ve potasyum (200-300 mg) yönünden zengindir. Meyve kabuğu; tanen, tri-terpenler ve az miktarda alkaloitler içerir. 100 g’mda sadece 63 kalori vardır.

Narın Faydaları: Kök, gövde, dal kabukları ve meyvelerinden yararlanılır. İçerdiği tanenlerden dolayı nar, içindeki zarıyla birlikte yenildiğinde, mideyi tabaklaştırır. Meyve kabuğundan yapılan ilaçlar tenyayı düşürür. Tanenden dolayı ishali keser. İçerdiği pelletierinden dolayı şerif tenyayı düşürür, burun poliplerine faydalıdır.

Nar; kalbi güçlendirir, zayıflara faydalıdır, vücudu kuvvetlendirir. Mide için iyidir. Boğaz ve göğüs ağrılarına, akciğer ve öksürüğe faydalıdır. Nar suyu kolay alınan bir gıda olduğundan kamı yumuşatır, midenin hafif durumdaki hararetini ve gazını alır, kanamayı durdurur, ishali keser ve sindirim sistemini rahatlatır. Bu nedenle, cinsel gücü artırır. Hummalılara iyi gelmez. Nar ekşisi, yanan midelere iyi gelir, mide iltihabını kurutur, idrarı artırır, çarpıntıyı önler, safrayı azaltır, ishali keser, kusmayı engeller, dışkılamayı kolaylaştırır, kan şekerini düşürür. Nar; kalpte ve mide ağzında meydana gelen ağrılara iyi gelir. Narın sıkılıp içilmesi ile kabızlık giderilir.

Nar suyu, bal ile pişirilerek merhem yapılıp göze sürülürse gözdeki sarılığı giderir. Bu merhem, diş etlerine sürüldüğü zaman, dişlerdeki yıpranmaları önler.

Nar çekirdeği, bal ile merhem yapılıp dolama ve zor iyileşen yaraların tedavisinde yararlanılır. Nar çiçeğinden, cerahatli yaraların iyileştirilmesinde, göz ağrılarında istifade edilir. Nar, içindeki zarı ile beraber yenmelidir. Bu zar, mideyi temizler. Bal ile nar, kalp hastalıklarında faydalıdır.

Meyve kabuğu, içerdiği tanenden dolayı deri işleme, ayrıca meyve sularının durultulmasında kullanıldığı gibi çinko zehirlenmelerinde tedavi edici olarak yararlanılır. Ayrıca, ishale karşı, infüsyon halinde hazırlanan %15’lik çay kullanılır. Ağacın kabuğu eskiden beri ve bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır.

Nar kabuğu, kullanılan mordana bağlı olarak yün ipliklerini sarımsı, esmer ve siyah renge boyamada kullanılır. Çiçeklerinden de boyar madde olarak yararlanılır.

Nar tanesinin, içinde bulunduğu zarı ile yenmesi halinde mideyi temizler.

Nar; mide iltihabına, boğaz ve göğüs ağrılarına karşı kullanılır ve varsa öksürüğü keser. Diş çürümesini önler. Nar şurubu, susuzluğu giderir, vücut ateşini düşürür, ağrıları dindirir.

Ekşi nar suyu ve nar sirkesi, kolesterol ve tansiyon düşürücü olarak kullanılır. Kabuğun ve meyvenin suyu, kabızlık yapıcıdır. Tatlı nar suyu ise idrar artırır, midevi etkilidir ve vücuda kuvvet verir.

Nar çiçeğinin yenmesi, göz ağrısını önler.

Not: Pelletierin adlı madde, zehirli olduğundan, narı, hamileler ile mide-bağırsak hastalığı olanlar ve çocuklar fazla yememelidir.