Muz Ne İşe Yarar?

MUZ NE İŞE YARAR?

Muzun Diğer Adı: Banan.

Muz Nerede Yetişir?

 Sıcak bölgelerde yetişir. Serin ve rutubetli olan gölgeli yerleri sever. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi kıyılarında Anamur ve Antalya arasında yetişir. Çok sayıda alt türü vardır. Bunlardan Musa texîilis ve Musa paradisiaca türleri meşhurdur.

Muz Nedir? Muzun Özellikleri?

Çok yıllık, otsu, 3-5 m boyunda bir bitkidir. Gövde yaprak kaidelerinden meydana gelir. Kök, sap veya soğandır ve toprak altındadır. Kök-saptan çıkan yaprakları büyük, kaim ve parlaktır. Yaprakların ortasından çıkan sapın ucunda salkım şeklinde mor renkli çiçek açar. Çiçek salkımının taban kısmında dişi çiçekler, daha üstte erdişi çiçekler, tepede de er çiçekler bulunur. Ancak, tabandaki dişi çiçekler meyve verir. Meyveler, parmak şeklinde sarkık ve sap üzerinde sıralıdır. Meyvenin dışında etli bir kabuk vardır. Meyve, başlangıçta yeşil, olgunlaştığında sarı renk alır. Sonbaharda hasat edilir. Meyve çekirdeksizdir ve çiğ olarak yenir. Meyve kurutulup öğütülerek un elde edilir. Ancak genelde meyve olarak taze iken yenir. Meyve topluluğuna hevenk adı verilir. Bir hevenkte, 50-150 adet meyve bulunur.

Muzun İçerikleri: Muzun çok zengin bir içeriği vardır. Potasyum ve magnezyum, folik asit, B6 vitaminince ve çeşitli enzimlerce zengindir, şeker ve nişasta bakımından zengindir. Musa paradisia, türünün meyvesi nişastaca çok zengindir. 100 g’ında sadece 65 kalori vardır.

Muzun Faydaları: Muzun meyvesi değerlendirilir. Muzun, ham iken sindirimi daha kolay olduğu halde, olgunlaştıkça sindirimi zorlaşır.

Potasyumca zengin olduğundan krampları önler, kemiklerin gelişmesini sağlar, vücudu güçlendirerek nekahet devresinin kısa olmasına yardımcı olur, bağırsak hastalıklarında, böbrek ve mafsal iltihabının kurutulmasında yararlanılır. Kabızlığı artırdığından müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir. Sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Kalp ve kas kramplarını önler ve kas sistemine yararlıdır. Muz, beyni besleyici ve afrodizyak olarak önlenmiştir. Muz gövdesinin, yaprak sapının veya salkımın suyu, çok güçlü bir kan kesici ve yara iyi edicidir. Diyabet hastaları yememelidir. Yüksek tansiyonu önler. İçerdiği enzimlerle, kanserli hücrelerle savaşır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

Gövdeler, bir ay kadar süreyle suda ıslatıldıktan sonra Özel tarakla tarandığında ortaya çıkan elyaftan ilkel usullerle saç örgüsü gibi halat örüldüğü biliniyor. Muz liflerini, Afrika’daki yerli halk, şapka, hasır ve hediyelik eşya yapımında kullanmakta ve Avrupa’da ise gemi halatı, oto döşemeleri yapımında kullanılmaktadır.