Muşmula Ne İşe Yarar?

MUŞMULA NE İŞE YARAR? (Mespilus germenica L.)

Muşmula Diğer Adı: Beşbıyık, döngel, yeni dünya.

Muşmula Nerede Yetişir?

Kuzey Anadolu dağlarında yabani olarak yetişir. Kuzey Anadolu ve Marmara’da çok eski zamandan beri meyvesi için yetiştirilmektedir.

Muşmula Nedir?

Dallı, 3-7 m boyurida, eğri büğrü gövdeli ve dikenli bir ağaççıktır. Kültür formu dikensizdir. Kış aylarında yaprağını döker. Çiçekleri beş parçalı, pembe veya beyaz renklidir. Meyvesi buruk, hoşa gitmeyen bir tadı vardır. Meyve etli ve beş bölmelidir. Her bölmede bir çekirdek vardır. Tamamen olgunlaştığında yenebilir. Buruk lezzetlidir. Kahverengi renktedir. Meyve, hasattan sonra bir süre bekletilip yenilir.

Muşmula İçerikleri: Şekerler, organik asitler, tanen.

Muşmulanın Faydaları: Meyvesinden istifade edilir. Mide ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar, Böbrek taşlarını ve kumunu döker. İshal, dizanteri ve kolit hastalıklarında faydalanılır. Sinirleri güçlendirir, Tanenden dolayı kabızlık verir ve kabızlığı düzenler. İnce bağırsak iltihabını kurutur, kan dolaşımım düzenler. Uyarıcı olduğundan, uterusu (döl yatağını) tahrik ederek hamilelerde düşük yapmaya sebep olur. Bu nedenle, hamileler yememelidir. Çekirdeğinden hazırlanan infüsyon (%5) çayından, idrar miktarını artırarak böbrek ve mesanede oluşan kum ve taşların düşürülmesinde yararlanılır. Bu maksatla, yemek aralarında birer bardak içilir.

Not: Düşük yapmaya sebep olduğundan hamileler yememelidir. Zehirli bileşiği yoktur.