Mürdümük Ne İşe Yarar?

MÜRDÜMÜK  NE İŞE YARAR? (Lathyrus sativus L.)

Mürdümük Diğer Adı: Külür.

Mürdümük Nerede Yetişir?

 Lathyrus cinsinin, Kuzey Yarımkürede yaygın olarak 120 türü bulunmaktadır. Güney Amerika, Tropik Afrika, Akdeniz Bölgesi ile Ön Asya’da da yaygın olarak yetişir. M.Ö. 372-287’den beri bilinmektedir. Tarlalarda yabani olarak yetiştiği gibi kültürü de yapılmaktadır.

Mürdümük Nedir?

Bitki, bir yıllık, dallanan, 25-100 cm boylanan, güçlü kazık köklü, otsu bir bitkidir. Yaprak, iki parçalı, sülüklü ve tüysüzdür. Çiçek, uzun saplı, kelebek biçiminde, beyaz, pembe veya mavimsi renklidir. Meyve 2-4 cm uzunlukta, saplı, tüysüz, 2-5 tohumlu bir legümeridir. Tohumlar, 5-10 mm çapında, üzeri düzgün, köşeli, sarımtırak-beyazımtırak veya esmer renklidir. 1000 tane ağırlığı 150-400 g’dır. Çimlenme gücünü 6 yıl koruyabilir. Allogamy ve autogamy özelliği gösterir.

Mürdümük İçerikleri: Tohumunda; şekerler (%3), yağ (%2), nişasta (%30), zehir etkili bazı aminoasitler (nitriller) içerir.

Mürdümük Faydaları: Herbası, iyi bir hayvan yemidir. Drog olarak kullanılan kısmı tohumlarıdır. Tohumlar kavrularak kahveye karıştırılarak değerlendirilir. Tohum, toz haline getirildikten sonra bal ile karıştırılıp macun yapılarak; vücudu güçlendirmek, sarılığı tedavi etmek, sarada-epilepside sinirleri sakinleştirmek, cinsel gücü artırmak, idrar miktarını artırmak ve idrar yolları hastalıklarında iltihabı kurutmak maksadıyla faydalanılır.

Tohumun bir defada fazla miktarda ve uzun süre yenmesi halinde insanlarda, lathyrismus ve vicİsmus (veya fabismus) hastalıklarına sebep olur. Bunun sonunda meydana gelen zehirlenme İle sinir sistemi bozukluğuna bağlı olarak adale zayıflığı ve felçlere sebep olur. Felçler\ yürüme sorunu şeklinde kendini gösterir. Benzer durum, kıtlık yıllarında, Anamur ve civarında ortaya çıkmıştır.

Not: Zehir etkili olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.