Misvak Ne İşe Yarar?

MİSVAK NE İŞE YARAR? (Saivadore persica) (Syn: Toothbrush tree)

Misvak Diğer Adı: Arak, diş paklayıcı, mosfak.

Kökeni ve Yayılışı: Doğu ve Kuzey Afrika’dan Hindistan’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. Bir step bitkisidir. Ülkemizde yetişmez.

Misvak Nedir?

Misvak, çok yıllık, dikensiz bir ağaçtır. Step bitkisi olup küçük boyludur. Odunu liflidir. Dal uçlarındaki uygun kısımlar, diş fırçası yerine kullanılır. Yapraklar, karşılıklı, tam kenarlı ve derimsidir. Çiçekler, 4 parçalıdır. Meyve, küçük bir kiraz biçimindedir. 1-2 cm çapında ve 1-2 cm uzunluğundadır. Meyvesi yenebilir.

Misvak Faydaları: Misvak, Arabistan’da bulunan, odunsu ve çok lifli olan arak ağacının dalından yapılan diş temizleme aracıdır. Bu maksatla zeytin dalından da yararlanılır. Uygulama, dişlerin boyuna olmak üzere aşağı-yukarı sürülerek yapılır. Özellikle Müslümanlar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Misvakın faydaları, diş temizliğindeki etkisi, hem fiziksel sürtme ve hem de misvakın kimyasal yapısındaki antiseptik ve temizleyici özelliğinden ileri gelir. Bu uygulama ile ağız kokusunu alır, di şefini güçlendirir, dişleri parlatır, dişlerde kireçlenmeyi ve sararmayı önler, zihni güçlendirir, iştahı açar, balgamı keser, görmeyi güçlendirir, mideyi düzenler, sesi güzelleştirir, uykuyu düzenler, hazmı kolaylaştırır.

Yaprakları; kuvvet verici, ateş düşürücü, yatıştırıcı ve idrar artırıcı olarak değerlendirilir.

Meyvelerinden; idrar artırmada, gaz söktürmede yararlanılır.

Misvak kullanmak; diş çürümelerini önler. Piyasada mevcut bulunan ve ağız sağlığında kullanılan bütün diş macunları, tozlan, suları, dişlere az da olsa zarar verdiği halde misvakın tespit edilmiş bir zararı yoktur. Misvak, bazı durumlarda veya ilk kullanım sırasında kanamaya sebep olsa da endişe edilmemelidir. Çünkü, bu kanama, diş etlerini kuvvetlendirir ve daha sonra kanama da durmaktadır. Zira, misvakın özsuyu, doğal olarak flörür içermektedir. Bu nedenle, diş çürümelerini önler.

Not: Aşın kullanılmasında dişlerin mine tabakasına ve cilasına zarar verebilir.