Meşe Kabuğu Ne İşe Yarar?

MEŞE KABUĞU NE İŞE YARAR? (Quercus robur)

Meşe Kabuğunun İçerikleri: Kabukta, catechin taneni içerir.

Meşe Kabuğunun Faydaları: Drog olarak genç dalların kabuğu değerlendirilir. İlkbaharda, bitki yapraklarını açmaya başladığı zaman 10-15 cm çapındaki dalların kabuklan soyulur ve gölgede kurutulur. Meşe Kabuğu Çayı; dekoksiyon şeklinde (%3-5) hazırlanır ve günde iki defa olmak üzere yemek aralannda birer bardak içilir.

Meşe Kabuğu Çayı, diş eti iltihaplan ile ağız boşluğu iltihabından kurtulmak için günde birkaç defa gargara olarak değerlendirilir.

İçerdiği tanenden dolayı, deriyi büzüştürücü etkiye sahip olduğu gibi, mide mukozasını büzüştürür, ishali durdurur, bağırsakları güçlendirir, iltihabı kurutur.

Mide mukozasını büzüştürdüğünden mevcut mikroorganizmanın yaşama şansını azaltır ve mukozanın yenilenmesini sağlar. Buna karşılık, bağırsakların faaliyeti azalacağından ishali önler.

Tanenden, cilt hastalıklarının tedavisinde yararlanıldığından egzama, çıban, yanık ve açık yaralarda uygulanacak muameleler başarılı sonuçlar verir. Bu uygulamalarda, kullanılan sargı ile yaranın hava almamasına dikkat edilir. Tanen aynı zamanda, terlemeyi de engellediğinden el-ayak terlemelerinin önlenmesinde yararlanılır.

Oturma banyosu veya kompresinden, basur rahatsızlığının tedavisinde istifade edilir.