Mayıs Papatyası Ne İşe Yarar?

MAYIS PAPATYASI NE İŞE YARAR? (Chamomilla recutita)

Mahalli Adı: Tıbbı papatya, babunç, adi papatya.

Mayıs Papatyası Nedir?

 Mayıs papatyası 20-50 cm boyunda, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları parçalıdır. Çiçekleri Mayıs-Temmuz aylarında açar. Çiçek bir tablada toplu olarak bulunur. Çiçekler günün sıcak saatlerinde toplanır. Hasattan sonra gölge bir yerde kurutulur.

İçerikleri: Bisabolol, chamazulen, enoletherpolyn, uçucu yağ, sesquiterpenlactone.

Mayıs Papatyasının Faydaları: Mayıs papatyası drog olarak kullanılan kısımları çiçekleridir. Özellikle bebeklerin ve çocuklann koruyucusudur. Zira, her türlü sorunları için çiçeklerinden infiisyon şeklinde çayı hazırlanır. Çayı ve tentürü dahilen alınır.

Mayıs Papatyası Çayı; iltihap kurutucu, sakinleştirici, kramp çözücü, gaz çıkarıcı, mide rahatsızlıklarında ağrı kesici, mide mukoza iltihabını kurutur, mide ülserini iyileştirir. Mide ülseri için bir kaç hafta süreyle ve yemeklerden 30 dakika kadar evvel ve günde 3 defa birer bardak içilir. Safra kesesi kaynaklı mide rahatsızlıklarında; eşit miktarda mayıs papatyası, nane ve oğulotu karışımından hazırlanan çayı içilir. Mide rahatsızlığı sinirsel kaynaklı ise mayıs papatyası ve oğulotu karışımı yeterlidir.

Tentürü; göz ve kulak iltihaplanmalarında, kramplı mide ağrısında, sinir sisteminin tedavisinde, diş ağrısında, yüz ve kafa nevraljilerinde, romatizma kaynaklı ağrılarda bir fincan ılık suya 20-30 damla damlatılır ve günde 3-5 defa birer fincan alınır.

Buğusu; Üst solunum yollarında meydana gelen tahrişlerde ve iltihapların kurutulmasında buharı solunur. Kronik nezle ve kronik ağız boşluğu iltihabında kullanılır.

Gargara; mukoza ve deri iltihaplarını kurutmak ve mantar hastalıklarında antiseptik olarak yararlandır.

Oturma banyosu; anal ve vaginal bölgelerdeki tahriş ve iltihaplanmalarda kullanılır.

Yağı; romatizmasal kas ağrılarını gidermek için papatya yağı ile masaj yapılır.

Not: Normal dozlarda bilinen bir yan etkisi yoktur. Sürekli kullanılmamalıdır. Çayının suyu ile göz banyosu yapılmamalıdır.