Küçük Hindistan Cevizi Ne İşe Yarar?

KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ NE İŞE YARAR? (Myristica fragrans Houtt)

Mahalli Adı: Cevzibevra.

Kökeni ve Yayılışı: Küçük hindistan cevizi Endonezya kökenlidir. Tropik bölgelerde yetişir ve yetiştirilir. Endonezya, Grenada, Sri Lanka, Malezya, Papua, Yeni Gine, Trinidad Tobago’da tarımı yapılmaktadır. Gerçek hindistancevizi adlı bitki ile bir ilgisi yoktur. Ülkemizde yetişmez ve ihtiyacımız ihraç edilmektedir.

Küçük Hindistan Cevizi Nedir?

Çok yıllık, 10-20 cm boyunda, her dem yeşil bir bitkidir. Yaprak, büyük ve koyu yeşil renklidir. Çiçek, küçük beyaz renklidir. Meyve, olgunlaştığı zaman yeşilimsi, sarı-kırmızı renkli, etli perikarplıdır. içerisinde bir adet tohum ihtiva eder. Tohumun etrafı, kırmızı renkli ve derimsi zarf ile kaplıdır. 2-3 cm uzunlukta ve 1-2 cm çapta, oval-ceviz şekilli, gri kahverengi, üzeri çukurdur. Tohumun üzerindeki arillus çıkarılmıştır. Bu kısım, ayrı bir baharat olan besbasedir.

Küçük Hindistan Cevizi İçerikleri: Tohum; uçucu yağ (%7-16), sabit yağ (%25-40), reçine, sabinen (% 15-44), a-pinen (% 18-26), P-pinen (%9-18), terpinen (%3-ll), miristisin (%3-13), limonen, 1.8-sineol, y- terpinen, terpinolen, safrol, metil öjenol, elemisin, öjenol, monoterpenler, seskiterpenler, alkoller, esterler, benzenoitler.

100 g baharatta; 525 Kcal enerji, 6.2 g su, 5.8 g protein, 35.3 g yağ, 49.3 g karbonhidrat, 4 g lif, 2.3 g kül, 184 mg Ca, 3 mg Fe, 183 mg Mg, 213 mg P, 350 mg K, 16 mg Na, 2 mg Zn, 1 mg niasin, 102 IU A vitamini

Küçük Hindistan Cevizi Faydaları: Küçük hindistan cevizi dünyaca bilinen ve yaygın olarak kullanılan önemli bir baharattır. Tohumundan baharat olarak yararlanılır. Kokusu baharlı, ılık, hafif kafursu, tatlı, lezzetli, acı, yakıcı, ağır, yağsı ve hafif terpensidir. Öğütülmüş veya rendelenmiş baharat, unlu ve şekerli ürünlerde iyi gider. Ekmek, kek, börek, çörek, kurabiye, çikolata, krema, meyveli ve yumurtalı tatlılar, meyve sosu, et, tavuk, su ürünü ve bunların sosları, çorba, peynir, sebzelerde tüketilir. Tohum, gıda sanayinde, alkolsüz içecek, dondurma ve turşularda özellikle fınn, et ve çeşni ürünlerinde, çiklet, sos, şekerleme, şekerli kremada kullanılır. Ayrıca, parfümeri, kozmetik ve eczacılık sanayiinde faydalanılır. Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahı açar. Kalp ve sindirim ilaçlarının yapımında kullanılır.