Kiraz Ne İşe Yarar?

kiraz ne işe yarar

KİRAZ NE İŞE YARAR? (Prunus avium L.) (Sym: Cerasus avium L.)

Kiraz Nerede Yetişir?

Kirazın  Anavatanı Asya’dır. Kiraz ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kirazın anavatanı Hazar Denizi, Güney Kafkasya ve Kuzey Anadolu; vişnenin ise İstanbul ile Hazar Denizi arasında uzanan Kuzey Anadolu Dağlarıdır. Hatta, vişnenin botanikteki Latince adı Prunus cerasus, bu günkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’dan gelmektedir. Kiraz ve vişnenin Avrupa kıtasına yayılması tohumlarının kuşlar ve hayvanlar tarafından taşınmalarıyla olmuştur. Amerika’ya ise kirazı kolonistler götürmüşlerdir. Çeşitlerin çoğu İngiltere’den ithal edilmiş olup, ilk modem kiraz yetiştiriciliğine Pasifik kıyılarındaki Oregon Eyaletinde başlanmıştır.

Kiraz Nedir?

 Kiraz çok yıllık, 5-15 m boyunda, dallanan, yaprağını döken bir ağaçtır. Gövde dik ve düzdür. Yapraklar, almaşıklı olarak dizilir. Yapraklar saplı, kenarları düz veya hafif dişli, üzeri parlak yeşildir. Çiçekleri yaprak koltuklarında 1-3 adet olarak bulunur. Meyve, başlangıçta yeşil olduğu halde olgunlaştığında kirli beyaz, san, kirli- mor-kırmızı veya siyah renk alır. Çeşide göre büyüklük ve şekil farklılıkları gösterir. Meyve 3-7 cm uzunluğunda düz ve esmer renkli bir sapa sahiptir. Sapın özel bir tadı ve kokusu vardır.

kiraz ne işe yarar

Kirazlar 5-6 yaşında verime geçerler, ancak tam ve ekonomik olarak verime yatmaları 10-12 yıldır. Her ne kadar 100 yıl yaşasalar da ekonomik Ömürleri 25-30 yıldır. Vişnenin ekonomik ömrü ise 15-20 yıldır.

Kirazın İçeriği: 100 gramında 40 kalori vardır. A, B, ve C vitaminleri içerir. Demir (0.45 mg), magnezyum, potasyum (227 mg), kalsiyum 16 mg), fosfor (25 mg), klor (61 mg) sodyum ve çinko içerir.

Kirazın Faydaları: Kiraz ve vişnenin meyveleri, özellikle mineral madde açısından oldukça zengindir. Sanayide kullanılan birkaç çeşit dışında üretilen kirazın hemen hepsi taze olarak tüketilmektedir. Vişne ise meyve suyu randımanının (% 70-75) ve toplam asitliğin (% 3) yüksek olması nedeniyle, meyve suyu olarak işlenmeye çok uygundur. Aynca, üretilen vişne, derin dondurma, kurutma, konserve ve reçel şeklinde değerlendirilmekte ve dış ülkelere özellikle dondurulmuş halde ihraç edilmektedir.

kiraz ne işe yarar

Kiraz Sapı Faydaları, Kiraz Ne İşe Yarar?

Faydalanılan kısmı meyve, kiraz sapı, çiçekleri ve kabuklarıdır. Kiraz sapı çayı,  (%2- 3), idrar artırır, böbrekte biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, susuzluğu giderir, karaciğer şişliğine iyi gelir, kabızlığı giderir, kanın temizlenmesini sağlar, safra akışını normale döndürür, mafsal kireçlenmesine, romatizma, damar sertliği ve nikriz rahatsızlığında yararlanılır. Karaciğer şişliğine iyi gelir. Sivilceleri önler. Kabuklan, ishali keser. Ateşi düşürür. Çiçekleri, göğsü yumuşatır ve öksürüğü giderir.

Kabuklarından hazırlanan infüsyonu, ateşi düşürür, ishali keser. Çiçeklerinden hazırlanan çay ise öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Yapraklan müshil etkilidir.

Kiraz düşük kalorili olması nedeniyle diyet yapanların tercih edebileceği bir meyvedir. Meyveleri, kolesterolü düşürür. Meyve, kan dolaşımını normalleştirir. Bu nedenle, 20 adet kiraz, bir aspirin etkisine sahiptir. Kurutulmuş kiraz saplarından yapılan çayının; idrar söktürücü ve dolayısıyla böbrek taşlannı düşürücü özelliğinden yararlanılır.

kiraz ne işe yarar

Bir yaralanma sonunda bitkinin gövdesinde oluşan kirli san renkli ve saydam olan zamk, acımsı ve buruk lezzetlidir. Zamk; bağırsak iltihaplannı iyi edici ve öksürük kesici olarak değerlendirilir. Kumaş ve şapka endüstrisinde kullanılan yapıştırıcının tağşişinde kullanılır. Kiraz, içerdiği isoflavon maddesinden dolayı, yüksek tansiyonu düşürmek ve kontrol altında tutmak için uygun bir meyvedir. Soya ve soya ürünleri de damar sertliğini giderici ve kolesterolü düşürücü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Zira, soya proteini, kalp dolaşın sistemi için son derece yararlı bir kaynaktır.

Benzer şekilde, turunçgiller, muz, ananas, çilek,, kayısı, şeftali, kavun, karpuz gibi meyveler de yüksek tansiyonu düşürmek için değerlendirilebilecek besin kaynaklandır.

Özellikle keten tohumu, tarçın, kişniş, zencefil, yeşil biber, sanmsak, soğan, bezelye ve bakla içerdikleri isoflavon nedeniyle tansiyonu düşürmek ve kontrol altına almak için oldukça önemlidir. Bunlara, kepekli ve posalı-lifli yiyecekleri de eklemek mümkündür.