Kayın Ağacı Ne İşe Yarar?

KAYIN AĞACI NE İŞE YARAR? (Fagus orientalis)(Fagus silvatica- Avrupa kayını)

Mahalli Adı: Kızıl ağaç, ak gürgen, doğu kayını.

Kökeni ve Yayılışı: Kayın ağacı gölgede yetişir. Kayın ağacının 10 kadar türü vardır. Marmara, Karadeniz ve Ege Bölgelerimizde yaygın olarak bulunmaktadır.

Kayın Ağacı Nedir?

 Kayın ağacının derinlere inen bir kökü vardır. Çok uzun yıllık (700-800 yıl) bir ağaçtır. Gövde, ince, çatlaksız, kırçıl renkli bir kabukla örtülüdür. Yaprak, ince tüylü, uçları sivri, kenarları girintilidir. Meyvenin, dip kısmında kupula denen kadeh şeklinde bir çanak bulunur.

Kayın Ağacının Faydaları: Avrupa kayınının tohumlarından yağ elde edilir. Yağ; yemeklik olarak ve salatada tüketildiği gibi margarin sanayinde de değerlendirilir. Gövdeden elde edilen kayın katranı, iyi bir antiseptik- mikrop öldürücü olan kreozot elde edilir. Kreozot, harici olarak; romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kabuklarından hazırlanan infüsyonu ile yüzdeki çilliklerin ve lekelerin giderilmesi amacıyla yüz yıkanır. Müzmin bronşit ve verem tedavisinde kullanılır. Diş ağrısını keser. Kabuklarının suda kaynatılmasıyla elde edilen suyla yüz lekeleri, çiller giderilir. Kıllar temizlenir.