Kavak Ağacı Ne İşe Yarar?

KAVAK AĞACI NE İŞE YARAR? (Populus nigra L.)

Kavak Ağacı Diğer Adı: Karakavak.

Kavak Ağacı Nerede Yetişir?

 Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilir. Bahçelerde süs bitkisi ve sınır belirleyici olarak bulundurulur. Kerestesi için yetiştirilir.

Kavak Ağacı Özellikleri: Bitki, çok yıllık, 25-35 m boyunda, dallanan bir ağaçtır. Yaşlı gövdenin kabuklan çatlaklı ve siyah renklidir. Tomurcuk, 5-8 mm genişlikte ve 10-30 mm uzunlukta, koni biçiminde, parlak kestane renklidir. Tomurcuğun kokusu reçinemsi, tadı ise baharatlıdır.

Kavak Ağacı İçerikleri: Uçucu yağ, rezin, glikozitler (salisin ve populin).

Kavak Ağacı Faydaları: Kullanılan kısmı genç tomurcuklarıdır. Tomurcuk, erken İlkbaharda hasat edilir ve gölgede kurutulur. İnfüsyon (%5) şeklinde hazırlanan çayı; idrar artırılmasında, üşüme hallerinde vücudun terletilmesinde, sinirlerin yatıştırılmasında, balgam söktürmede, kolay dışkılamada, yemek aralarında birer bardak içilir. İnfusyonu ile hazırlanan merhemi, basur ve yanıklarda ağrı dindirici, yara iyi edici olarak güvenle kullanılmaktadır. Kavak tomurcuklarından hazırlanan merhemler, basur memelerinin ve romatizmanın lokal tedavisinde kullanılır. Karakavak odunun yakılmasından kömür elde edilir. Mide ve bağırsaklardaki gazı giderir. Yine bu kömürden yapılan diş tozları da dişlerin temizlenmesinde ve diş etlerini kuvvetlendirmekte kullanılır.

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ETKİYE SAHİP

Polyporus tremula L. (titrek kavak) türünün kabuğu kurutularak yararlanılır. Bitki, 25 m kadar boylanır, yaprağını döker. Gövdesi düz, pürüzsüz ve yeşilimsi renklidir. Anadolu’da yaygın olarak bulunur. Anadolu’da yabani olarak 4 türü vardır. Her bir türün kabuğu aynı etkiye sahiptir. Titrek kavağın kabuğunda; tanen, glikozid, salisin, populin bulunur. Infüsyonu (%5) kolay dışkılamak ve ateş düşürmek maksadıyla günde 2-3 defa birer bardak içilir.

Not: Zararsız fakat etkili bir drogtur.