Karadut Ne İşe Yarar?

karadut ne işe yarar

Karadutun Faydaları Neler? (Morus nigra L.)

Karadut Kökeni ve Yayılışı: Karadut, Güney Avrupa ve Türkiye’de yetişir. Özel bir yetiştirme amacı olmamakla beraber tarla ve bahçe kenarlarında, sınırlarda veya ekilmeyen alanlarda yetişir. Ülkemizin hemen her tarafında yetişmektedir.

Karadut Bitkisel Özellikleri: Çok yıllık, çok dallanan, 5-10 m kadar boylanan bir ağaçtır. Yapraklan dallara almaşıklı olarak dizilir. Yaprakları, ters kalp şeklinde, kenarları ince dişli, damarları alt kısımda belirgindir. Karadutun çiçekleri, kısa bir eksen üzerinde sık vaziyette dizilidir. Meyve, mevsim başlangıcında açık san renkte, ileriki devrede kırmızı ve olgunlaştığı zaman ise siyah renge döner. Meyve, kırmızı ve siyah renkte iken ekşi lezzetlidir. Karadut meyvesi, Temmuz-Ekim aylarında olgunlaşır.

İçerikleri: Organik asitlerden sitrik asit ve tartarik asit, boyar madde ve şekerler içerir.

karadut ne işe yarar

Karadut Faydaları: Karadut meyvesinin kökü, kök kabuğu ve yapraklarından yararlanılır. İnfüsyon şeklinde hazırlanan şurubu, çocukların ağız ve boğazlarında sık sık meydana gelen pamukçukta gargara yapılır. Karadut kökü ve kök kabuğu, bağırsak kurtlan ve tenyaların düşürülmesinde ve kolay dışkılamayı sağlamada müshil etkilidir. Yaprakları kan şekerini düşürür.

Karadut şurubu; pamukçuk hariç, diğer ağız ve bademcik iltihaplarını giderir.