Kara Topalak Ne İşe Yarar?

kara topalak ne işe yarar

KARATOPALAK (Cyperus rotundus L.)

Mahalli Adı: Topalak, gecebiten, süt kökü.

Bitkisel Özellikleri: Bitki çok yıllık, 20-50 cm boyunda, gövdesi üç köşeli, otsu bir bitkidir. Yumruları, 1.0-1.5 cm ebadında ve zeytin tanesi biçiminde ve esmer renklidir. Üzeri buruşuktur. Toz haline getirildiğinde, sakızı andıran bir kokuya sahiptir.

İçerikleri: Yumrusu; uçucu yağ (%1.5), sabit yağ, zamk, nişasta, alkaloitler, şekerler, rezin.

Kara Topalak Faydaları: Drog olarak kullanılan kısmı, kurutulmuş yumrularıdır. Yumrular, gıda olarak da kullanılır. İnfüsyon (%2) şeklinde hazırlanan çayı; idran artırmak, gaz söktürmek, üşütme zamanlarında terlemek, bağırsak kurtlarını düşürmek, mideyi düzeltmek, vücudu güçlendirmek (özellikle veremde), kadınlarda adet söktürmek, kolay dışkılamayı sağlamak ve vücudu uyararak zinde tutmak maksadıyla dahilen alınır. Bu maksatla, yemek aralarında birer bardak içilir. Ayrıca, yumrular haricen yara iyi edici olarak kullanılmak üzere merhem yapımında da değerlendirilir. Parfümeri sanayinde, koku verici olarak kullanılır.

kara topalak ne işe yarar

Cyperus esculanta L. (yerbademi, Abdülaziz) türü, Akdeniz Bölgesinin kurak yerlerinde bulunur. Çok yıllık, 60 cm kadar boylanan, otsu bir bitkidir. Yumruları oval biçimli ve 1.5 cm kadar uzunluktadır. Yumrudan infüsyon şeklinde hazırlanan çayı; baş ağrısını dindirmek, idrar yollan ve idrar kesesi hastalıklannı tedavi etmek, egzamayı iyileştirmek, cinsel gücü artırmak, dışkılamayı kolaylaştırmak, göğsü yumuşatmak maksadıyla dahilen alınır. Çayından, günde birkaç defa birer bardak içilir.