Kanarya Otu Ne İşe Yarar?

kanarya otu ne işe yarar

KANARYA OTU (Senecio vulgaris L.)

Kanarya Otu’nun Diğer İsimleri: Adi kanarya otu, küllüce otu, imamkavuğu.

Kanarya Otu’nun Kökeni ve Yayılışı: Kanarya otu ülkemizde, Trakya ve Anadolu’nun sahil bölgelerinde yetişir. Kumluk yerler ile boş tarlalarda, yol kenarlan ve bahçelerde yaygın olarak bulunur. 30 kadar türü vardır.

Kanarya Otu’nun Özellikleri: Boyu 20-70 cm kadar olup genellikle bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dik, dallı, tüylü veya tüysüz, seyrek yapraklıdır. Yaprak derin topludur. Çiçekleri, küçük silindir şeklindedir ve san renklidir. Kanarya otu, yıl boyunca çiçek açar. Çiçek, tabla üzerinde toplu halde ve kapitulum denen bir başakçıktır. Çiçek, tüp şeklinde ve sarı renklidir. Meyvenin üzeri sık ve kısa tüylerle kaplıdır ve siyahımsı renktedir. Toprak üstü kısımları hasat edilip kurutulur.

kanarya otu ne işe yarar

Kanarya Otunun İçerikleri: Kanarya otu meyvesinin içeriğinde; uçucu yağ, reçine, inulin, tanen, köklerinde; senecin ve seneciomin alkaloitleri vardır. Kökü ve bitkinin tamamı, az miktarda alkaloit içerir.

Kanarya Otunun Faydaları: Kanarya otunun toprak üstü kısmından yararlanılır. Kadınlarda aybaşı halini düzenler, adet söktürerek aybaşı ağrılarını keser, romatizma ağrılarını dindirir, bağırsak kurtlarını düşürür. İshal, dizanteri ve kanamalarda fayda verir. Kanarya otu, yaraları iyileştirir. Yumuşatıcı etki gösterir.

Not; Alkaloit içerdiğinden, dikkatli kullanılmalıdır.