Kamış Otu Ne İşe Yarar?

kamış otu ne işe yarar

KAMIŞ OTU (Phragmites australis (Cav.) Trin) (Phragmites communis Trin.)

Kamış Otunun Diğer İsimleri: Beyaz kamış, süpürge kamışı.

Kamış Otunun Kökeni ve Yayılışı: Kamış otu her türlü ortamda yetişir. Sulanan ve taban arazilerde, göl ve akarsu kenarlarında, bataklıklarda bulunur. Anadolu göllerinde rastlanan bir su bitkisidir.

Kamış Otunun Özellikleri: Kamış otu bitkisi çok yıllık, 0.5-1.2 cm çapında rizom köklü olan, gövdesi dik gelişen, dallanmayan, yaprağını dökmeyen, 1-4 m boyunda bir bitkidir. Kamış otunun yaprakları gövdeyi saracak şekilde olup şerit biçiminde ve boyuna çizgilidir. Yaprak rengi mavimsi yeşildir. Çiçekleri, gövdenin ucunda başak-bileşik salkım şeklinde, 40 cm kadar uzunlukta toplu haldedir. Kamış otunun rengi mor olup Temmuz-Eylül aylarında çiçek açar. Başakta 3-6 çiçek bulunur. Tohum, kavuzludur.

kamış otu ne işe yarar

Kamış Otunun İçerikleri: Rizomlarında karbonhidrat bulunur.

Kamış Otunun Faydaları: Gövde ve yapraklan, selüloz sanayinde ve sepet yapımında değerlendirilir. Drog olarak kurutulmuş rizomlarından istifade edilir. Dekoksiyon şeklinde hazırlanan çayından yemek aralarında birer bardak içilir. Dekoksiyonundan, dahilen gut, romatizma ve idrar yollan hastalıklarında faydalanılır. Kamış otu, idrar artırıcı, terletici ve kanı temizleyici olarak kullanılır. Bu maksatla hazırlanacak çayda, kamış kökü (3 g) ile meyan kökünün (2 g) karışımı daha etkilidir.