Kakule Ne İşe Yarar?

kakule ne işe yarar

KAKULE (Elettaria cardamomun)

Kakulenin Diğer İsimleri: Hil, küçük kakule, malobar kakulesi.

Kakulenin Kökeni ve Yayılışı: Güney Asya ve Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabani olarak veya Malobar bölgesinde yetiştirilir. Amerika’nın tropik bölgelerinde de yetiştirilir. Hindistan, Sri-Lanka, Lagos, Çin, Endonezya, Malezya, Guatemala, Kosta Rica, El Salvador’da tanmı yapılmaktadır. Önemli iki türü vardır: E. Var Minuscula Burkil ve E. var Mayor Thwaites’tir. Kakule ülkemizde yetişmez.

Kakule Özellikleri: Bitki rizomludur. Çok yıllıktır ve 3-5 m boylanır. Yaprak, büyüktür. Çiçek, beyaz renklidir. Meyvesi, 1-2 cm boyunda kapsül şeklindedir. İçerisinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik ve böbrek şeklinde tohumları vardır. Kakule tohumları, buruşuk, esmer renkli, hoş kokulu, tatlımsı, aromatik, keskin baharlı lezzetlidir. Kakule meyvesi, üç köşeli, Meyveleri tamamen olgunlaşmadan hasat edilir ve güneşte kurutulur.

kakulenin faydaları

Kakule İçerikleri: Tohumu; eterli uçucu yağ (campfer, pinen, borneol, humulen, carvon, terpineol, eucalyptol, caryophyllen), %25-40 cineol, terpineol, asetat, rezin. 100 g baharatta; 311 kcal. enerji, 8.3 g su, 14 mg demir, 68.5 g karbonhidrat, 11.3 g lif, 5.8 g kül, 229 mg magnezyum, 178 mg fosfor, 1119 mg potasyum, 1.8 mg çinko, 1 mg niasin içerir.

Kakulenin Faydaları: Yararlanılan kısmı, olgunlaşmamış meyveleri ve tohumlarıdır. Meyve, önemli bir baharattır. %2.5’lik dekoksiyonundan yemek aralarında birer bardak içilir. Yada, 0.3- 0.5 g’lık tozu, günde birkaç defada alınır.

Kakulenin meyvesi, ilaç olarak, kramplı ağrılarda, şişkinlikle ilgili sindirim problemlerinde tedavi amaçlı kullanılır. Tükürük salgısını artırdığından iştahı açar. Aynı zamanda önemli bir koku ve tat değiştirici olup müshil ilaçlarının tadını değiştirmede yararlanılır. Kakule, mideyi rahatlatır ve mide gazını giderir, ferahlık verir, vücudu rahatlatır. Çayı İnfüsyon (%2,Ş’lik) veya dekoksiyon olarak hazırlanır. Yemek aralarında olmak üzere günde 2-3 defa birer bardak içilir. Kakulenin, anason, Frenk kimyonu ve rezene ile birlikte karışımı daha etkilidir.

kakule ne işe yarar

Tohumu, asırlardan beri koku verici önemli bir baharat olarak kullanılmaktadır. Kakule kahve ile karıştırılarak kahve hazırlanmasında yararlanılır. Kakule tohumundan hazırlanan dekoksiyon çayı; gaz söktürücü, mideyi rahatlatıcı ve iştahı açıcıcıdır.

Kakulenin Kullanımı: En eski ve çok önemli kullanılan baharatlardan biridir. Ekmeklerde, jel, sebze, sos, et köfte, ciğer ezmesi, tavuk ürünlerinde, baharat karışımlarında, gıda sanayinde, et ürünlerinde, çeşni karışımı hazırlamada, koku değiştirici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, alkolsüz içecek, dondurma, şekerleme vb. de değerlendirilmektedir. Kahveye katılması ise çok özeldir.