Kakao Ne İşe Yarar? Kakaonun Bitkisel Özellikleri

kakao ne işe yarar

Çok faydalı bir ağacın meyvesi olan kakao ne işe yarar? Kakao ağacı nerelerde yetişir? Kakaonun faydaları ve bitkisel özellikleri neler? Kakao yağı neye iyi gelir? İşte kakao hakkında merak edilen tüm soruların cevapları…

Kakaonun Diğer Adı: Hint bademi.

Kakaonun Kökeni ve Yayılışı: Kakao, Tropik Amerika ve Batı Afrika kökenlidir. Ülkemizde yetişmez. Orta Amerika, Brezilya ve Batı Afrika (Nijerya, Altın Sahili) ülkelerinde yetiştirilmektedir.

Kakaonun Bitkisel Özellikleri:

Kakao ağacının boyu 10-15 m kadardır. Yaprakları derimsi, her mevsimde çiçek açan, meyvelerinde kestane büyüklüğünde tohumları olan bir bitkidir. Kakaonun meyvesi, ağacın gövdesinde küçük bir kavun biçimindedir. Meyve, 20-25 adet tohum içerir. Kakao taze iken, limon sansı-kırmızı renkte, kuruduğu zaman daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Kakao tohumları, 1.5 cm genişlikte, 2-3 cm uzunlukta ve kestane renklidir. Tohum, badem şeklindedir. Hasattan sonra tohumlar fermantasyona tabi tutularak acı lezzeti kaybolur ve aromatik bir koku kazanır. Kakaonun kavrulup yağı çıkarılır ve öğütülerek toz haline getirilip piyasaya verilir.

Kakao İçerikleri: Tohumu, kafein ve teobromin alkaloiti, sabit yağ (%50), tanen, antioksidan, şekerler, nişasta, kafein içerir.

kakao ne işe yarar

Kakaonun Faydaları:

Kakao, bu türün kurutulmuş tohumunun adıdır. Tohumundan yağ (kakao yağı) çıkarılır. Kozmetik ve eczacılıkta kullanılır. Yağı alınan tohum tozuna çikolata denir. İçerdiği teobromin adlı maddeden dolayı uyarıcı etkilidir. Ayrıca, böbrek iltihaplarını kurutur, idrar söktürür, iştahı açar, kuvvet vericidir, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Tohum; besleyicidir ve idrar söktürücüdür. Kakao, içerdiği zengin antioksidandan dolayı, kansere karşı, sıcak halde infüsyon çayından içilir. Kafeinden dolayı, az miktarda alındığı zaman kalbi güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır. Süt ilave edilerek kahve gibi içilebilir.

Kakao yağı ne işe yarar?

Sarımsı veya beyaz renkli, özel kokuludur. Ancak, zamanla kokusunu kaybederek acımsı bir tat alır. Yağ; haricen, kadınların memelerinde ortaya çıkan yara ve çatlakların yumuşatılmasında ve basur memelerinin tedavisinde yararlanılır. Bu amaçla kullanılacağı zaman, hafif ısıtılarak sıvı haline getirilip vücuda sürülür. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır.

kakaonun faydaları

Not: Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak, fazla yendiği zaman baş ağrısı ve çarpıntı yapar.