Kafur Ne İşe Yarar?

kafur ne işe yarar

KAFUR (Cinnamomum camphorea T. Nees et ebermair)

Kafur doğada birçok bitkide bulunur. Tıpta kullanılan kafur, Cinnamomun camphorea bitkisinin odunu su buharında destile edilerek elde edilir. Renksiz, billuri renkte, şeffaf, gevrek parçalardır. Kafurun kokusu özel ve keskin, lezzeti sonradan serinlik veren acı ve yakıcıdır. Oda sıcaklığında uçar, 204 °C’de kaynar, suda az erimesine karşın, çözücülerde kolay erir.

Kafurun Kökeni ve Yayılışı: Kafur bitkisinin anavatanı, Japonya ve Güney Çin’dir. Ancak, iklim bakımından uygun olan bölgelerde Mısır, Cezayir ve İtalya’da yetiştirilmektedir. Ülkemizde, İstanbul-Emirgan korusunda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Kafurun Bitkisel Özellikleri: Bitki çok yıllık (200 yıl kadar), 20-40 m boyunda, yapraklarını dökmeyen bir bitkidir.

kafur ne işe yarar

Kafur İçerikleri: En etkili maddesi, kafir (terpen yapısında bir keton)’dur.

Kafurun Faydaları: İlaç sektöründe kullanılan ürünü kafur adlı bileşiğidir. Kafur, bitkinin odunundan elde edilen uçucu yağdan kristalleştirme ile ayrılır. Kafur, renksiz, beyaz ve kristalize, özel ve kuvvetli kokulu, yakıcı lezzetlidir. Lezzeti sonradan serinlik veren acı ve yakıcı bir tattır. Uçucu yağ menşeli-kaynaklı olduğundan oda sıcaklığında buharlaşır. Bu nedenle kafur, serin yerlerde ve kapalı kaplarda muhafaza edilir. Eski tarihlerde cenaze hazırlanmasında koku verici olarak kullanılmıştır.

Kafur bitkisi haricen cilt hastalıklarında, kaşıntılarda ve romatizmasal ağrılarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, kan toplayıcı, antiseptik ve ağrı kesici özelliklerinden de istifade edilmektedir. Dahilen kullanımı kalp üzerinde uyarıcı etkilidir. Kafur bunun yanında, solunum merkezi ve sinir sistemi üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını kuvvetlendirir. Beyni ve sinirleri uyarır. Akciğer hastalıklarında yararlanılır.

kafur nedir

Haricen kullanımında; toz haline getirilip bir bez üzerine serilip ilgili yere sarılır. Yada alkolde çözeltisi hazırlanır ve bu çözelti ilgili yere sürülerek kullanılır. Alkol çözeltisi için; 1 birim kafur + 10 birim alkol veya sıvı yağda eritilerek elde edilir.

Camphorosma monspeliaca L. (kafurotu) türü, ülkemizde Orta Anadolu’nun kumlu ve tuzlu steplerinde bulunmaktadır. Bu tür; astım nöbetlerinin yatıştırılmasmda, idrar artırılmasında faydalanıldığı gibi terletici ve uyarıcı özelliklerinden de istifade edilmektedir. İspirto ile karıştırılmış kafur, saçta kepek oluşumunu engeller.

Kafur, solunum ve dolaşım sistemi ile sinir ve beyni güçlü bir şekilde uyarır. Kalp yetmezliğini giderir, bronşların ifrazatını artırır. İspir otu ile karışımı, kepeklenmeyi önler, ağrıları dindirir. Akciğer ve ateşli hastalıklarda, gece terlemelerinde ve zehirlenmelerde faydalanılır.