Ilgın Bitkisi Ne İşe Yarar?

ılgın bitkisi ne işe yarar

Ilgın Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ilgın Nerede Yetişir?

Ilgın bitkisi, Kafkaslarda, Rusya’da ve ülkemizde yabani olarak bulunur. Dağ eteklerinde, sulak alanlarda, dere kenarlarında, vadilerde geniş alanlara yayılır. Tababette, sadece bu türden istifade edilir.

Ilgın Bitkisi Özellikleri

Küçük, dallanan, sık tüylerle kaplı bir bitki olan Ilgının yapraklar uzunca ve küçüktür. Ilgın bitkisi sümbülvari çiçeklere sahiptir ve salkımlıdır. Ilgının meyveleri piramit şeklindedir. Tohumları ise küçük uzuncadır. Genellikle Mayıs-Ağustos aylarında çiçek açar.

İçerikleri: Yapılan analizlerde bu organlarında %6-7.5 pirokallol grubu antikor maddeleri, yapraklarında %80 mg C vitamini tespit edilmiştir.

ılgın ne işe yarar

Ilgın Bitkisi Faydaları

Ilgın bitkisinin, yaprak, dal ve gövdesinden istifade edilir. Halk tababetinde; yaprakları, dalları ve kabuklan toplanıp kurutulduktan sonra hazırlanan infüsyon çayı; mide-bağırsak hastalıklarında ishale ve dizanteriye karşı içilir. Kurutulan yaprakları toz haline getirildikten sonra demlenen çayı dahili kanamalarda kan durdurucu olarak içilir. Ilgın çayı, aynı zamanda kesiklerde, açık deri yaralanın tedavisinde yara iyileştirici olarak da kullanılır.