İğde Ne İşe Yarar?

iğde ne işe yarar

İğde Ne İşe Yarar? İğdenin Faydaları Neler? 

İğdeni Diğer İsimleri: Çışkan, çıçırgan, cicilik.

İğdenin Kökeni ve Yayılışı: İğdenin Orta Asya kökenli olduğu sanılmaktadır. Ülkemizde yaygın olmakla beraber Orta Anadolu’daki tarla, yol ve su kenarlarında sıklıkla iğdeye rastlanır. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisidir. Orta ve Doğu Anadolu’da meyvesi için yetiştirilir. 10 kadar türü vardır.

İğdenin Bitkisel Özellikleri: İğde, dikenli veya dikensiz, odunsu, 7-8 m boylanan, çok dallanan, yaprağını döken, çalı ve ağaç halindedir. Yaprak dar, şerit halinde, tam kenarlıdır. Yaprakları tüylüdür ve kurşuni renklidir. Çiçekleri salkım halinde, sarı renkli ve hoş kokuludur. İğde Haziran’da çiçek açar. Çiçeğin kokusu baygındır. Meyvesinin derisi, ham iken yeşil olup olgunlaştığında sarı renkte ve serttir: Meyve eti, beyaz un halinde, tadı mayhoş ve burukçadır. Meyve, zeytin meyvesi şeklindedir. Sarımsı-kahverengi renktedir.

iğdenin faydaları

İğde İçeriği: Meyve, organik asitler (malik asit), vitaminler (B grubu, C ve E vitaminleri), flavon glikozitleri içerir.

İğdenin Faydaları: İğdenin yaprak, çiçek ve meyvelerinden faydalanılır. Yaprak ve çiçeklerinden hazırlanan infüsyon (%5) çayı; ateş düşürmek ve idrarı artırmak maksadıyla yemek aralarında birer bardak içilir. İğdenin meyvesi çerez olarak da yenmektedir. İğde taşıdığı yüksek orandaki C vitamininden dolayı, vücudu güçlendirir, grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Kabız yapıcı etkisinin yanında kuvvet verici etkileri olup güçlü bir antiseptik-mikrop öldürücü etkisi de vardır. İğde, ağız yarasını iyileştirir, bağırsak bozukluklarını giderir. Meyve, Avrupa pazarlarında da satılmaktadır.

Not: Etkili ve zararsız bir drogtur.