Horoz İbiği Çiçeği Ne İşe Yarar?

horoz ibiği çiçeği ne işe yarar

Horoz İbiği Çiçeği (Amaranthus retroflexus)

Horoz İbiği Çiçeğinin Diğer Adı: Kaba tüylü solmaz çiçek, kırmızı tüylü horoz ibiği, kırmızı köklü horoz ibiği.

Horoz İbiği Nerede Yetişir?: M.Ö. 7000 yıllarında, askerler tarafından kullanıldığına ait bilgiler mevcuttur. Tropik ve subtropik bölgelerdeki açık ve iyi ışık alan organik madde ve humusça zengin, kumlu topraklarda doğal olarak yaygındır. Bununla birlikte tarlalarda, bahçelerde, meyve bahçelerinde, bağlarda ve ekilmeyen boş alanlarda yetişir. Dünyada 60’tan fazla türü vardır. Kurak ve tuzluluğa kısmen dayanıklıdır.

Horoz İbiği Özellikleri: Horoz İbiği Çiçeği, boyu 100 cm kadar olabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dik, dallanan, açık yeşil veya kırmızı renklidir. Yapraklar almaşıklı olarak sıralanır. Yaprağın alt yüzü belirgin damarlı, tüylü, gri- yeşil renktedir. Horoz İbiği Çiçeğinin uzun bir sapı vardır. Yaprakları, sivri ve uzundur. Dallanma alttan üste doğrudur. Her dalın ucu çiçek salkımı ile son bulur. Çiçekler salkım şeklinde toplu olarak bulunur. Mayıs-Ekim’de çiçek açar. Horoz İbiği Çiçeğinin meyvesi küçüktür. Tohum, 40 yıl kadar toprakta çimlenme gücünü muhafaza edebilir. Hasadı, çiçeklenme zamanında yapılır. Tohumlarının bin tane ağırlığı 1 g’dan düşüktür.

horoz ibiği ne işe yarar

Horoz İbiğinin İçerikleri: Bitkinin genelinde zengin fosfor, magnezyum (%1.35-1.67), demir (%0.04-0.05) ve kalsiyum (%3.1-3.8) vardır. C vitamini, çeşitli organik maddeler, protein (% 15-24), albüminli maddeler içerir. Tohumu protein bakımından zengindir. Proteinindeki en önemli aminoasidi lycinin (%6.7) ve methionin (%4.6)’dır. Yağında tocotrionol bulunmaktadır.

Horoz İbiği Çiçeğinin Faydaları: Çiçek, tohum, yaprak ve saplarından faydalanılır. İnfüsyon şeklinde hazırlanan çayından yemek aralarında birer bardak içilir. Yaprak ve taze saplarından yöresel yemekler yapılarak değerlendirilir. Horoz İbiği Çiçeğinden hazırlanan çayından; kadınların adetinin düzenlenmesinde ve kanın temizlenmesinde yararlanılır. Tohumu çerez olarak tüketildiği gibi çeşitli bitki tohumları ile karıştırılarak yenir. Ayrıca değişik hamur ürünlerinin süslenmesinde baharat olarak değerlendirilir. Horoz İbiği, bebek mamaları ve pudinglerin üretilmesinde de kullanılabilir. Tohumlarından elde edilen yağı, tocotrionol içerdiğinden kolesterolün düşürülmesinde yararlanılır.