Hint Yağı Ne İşe Yarar?

hint yağı ne işe yarar

Hint Yağı (Ricinus communis L.)

Hint Yağı Diğer İsimleri: Hırva, hintbaklası, hintçiçeği, harra, dedemene, genegerçekotu.

Hint Yağı Nerede Yetişir: Hint yağının anavatanı Hindistan’dır. Akdeniz Bölgesinde de uygun iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Akdeniz Bölgemizde yetişir. İklimi uygun olan diğer bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Hint Yağının Bitkisel Özellikleri

Hint yağı, dik ve 15 metreye kadar boylanan, dallanan bir ağaçtır. Hint yağı ağacının yaprakları uzun saplı, 5-12 adet parçalıdır. Yaprak sapı ve gövdesi mor renktedir. Çiçek, bir eksen üzerinde ve erkek çiçekler altta, dişi çiçekler ise üstte bulunur. Allogamy’dir. Hint yağının meyvesi kapsül şeklindedir. Kapsülün içinde 3 adet tohum vardır. Meyvenin üzeri dikenlidir. Tohum alacalı, gri, kahverengi veya bu haliyle adeta keneye benzer siyah renklidir. 8-22 mm boyunda, 5-12 mm genişliğinde ve 4- 8 mm kalınlığındadır. 1000 tane ağırlığı 400 g’a kadar çıkabilir.

hint yağı ne işe yarar

Hint Yağının Faydaları

Hint yağının tohumundan yararlanılır. Tohumunun içerdiği ricinoleik asidi, duodenumda açığa çıkar ve ince barsak üzerine etki gösterir. Fakat, tahriş yapmayan bir müshildir. Bu bitkinin 15-30 g yağını alan kişide 5-10 saat sonra birkaç defa müshil verir. Bu müshil ağrısız ve sancısız olur. Tahriş yapmadığından hamileler de kullanılabilir. 2-10 g yağ alındığında yumuşatıcı etkilidir. Hint yağı 50-60 g’dan fazla alınmamalıdır. Çocuklar için doz, yaş başına 2 g’dır. Tadı hoş olmadığından alımı zordur. Bu nedenle, içerisine limon, kahve ve portakal suyu karıştırılıp alınır.

Hint Yağı İçerikleri: Protein (%20-25), karbonhidrat (%5-12), mineral maddeler (%3- 4.5), sabit yağ (%45-60), ricinin, ham selüloz (%I-2), fermentler, alkaloitler, ricin. Ricin, kuvvetli bir zehirdir.

Not: Hint yağının tohumları zehirlidir. 2-3 tohum bir çocuğu, 10-20 adet tohumu da, yetişkin bir kişiyi zehirler. Hint yağı yanlışlıkla alındığında kusma ve ağrılı ishal görüldüğünde hemen doktora gidilmelidir.