Helvacı Kabağı Ne İşe Yarar?

helvacı kabağı ne işe yarar

Hem meyvesinden hem de tohumlarından faydalanılan Helvacı Kabağı ne işe yarar? Helvacı Kabağının faydaları neler? Helvacı Kabağından faydalanmak için nasıl tüketmek gerekiyor?

Helvacı Kabağının Diğer Adı: Kestane kabağı.

Helvacı Kabağının Bitkisel Özellikleri: Gövde silindir biçimindedir. Yaprak, böbrek şeklinde ve tüylüdür. Meyve basık küremsi, saplı, ince kabukludur. Haşlandığı zaman kabuk yumuşar ve kolayca soyulur. Etli kısmın rengi kırmızı olup şeker ve nişastaca zengindir. Tohumları, yassı, tüysüz-çıplak, gri renkli ve sert kabukludur.

Helvacı Kabağının İçeriği: Tohumda sabit yağ, peporesin, B ve C vitaminleri vardır. Peki helvacı kabağı ne işe yarar?

Helvacı Kabağının Faydaları

Helvacı kabağının yemeği ve tatlısı yapılır. Tohumları ise çerez olarak tüketilir. Kavrulmamış helvacı kabağı tohumları yenerek tenya, kurt ve şeritlerin düşürülmesinde yararlanılır. Özellikle çocuklardaki kurt ve tenyaların düşürülmesinde oldukça başanlıdır. Bu maksatla tohum dövülüp şekerle karıştırılarak 40 gramlık miktarlarda aç karna yenir. Büyükler ise 100 gram yemelidir. Bir saat süreyle başka bir şey yenmemelidir. Botanik olarak meyve oldukça besleyicidir. Meyve pişirilerek yendiği gibi çıbanların olgunlaştırılması ve şişkinliklerin indirilmesi amacıyla lapa halinde sarılarak faydalanılır.