Haşhaş Ne İşe Yarar? Haşhaşın Bilinmeyen Özellikleri

haşhaş ne işe yarar

Omega-3 kaynağı olarak bilinen haşhaş ne işe yarar? Haşhaşın insan vücuduna faydaları neler? İşte haşhaş nedir ve ne işe yarar soruları hakkında merak edilen tüm detaylar…

Haşhaş Nerede Yetişir?

Haşhaş, Anadolu ve Mezopotamya kökenlidir. Balkanlar, Ortadoğu ve Güney Asya’nın ılıman iklim bölgelerinde kültürü yapılır. Çok eskiden beri bilinen bitkilerden biridir. Haşhaşın çok sayıda alt türü, varyete ve kültür çeşitleri mevcuttur. Macaristan, Türkiye, Hindistan, Yugoslavya, îran, Polonya, Fransa ve Çin’de kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde, kontrollü olarak 16 ilimizde tarımı yapılmaktadır.

haşhaş faydaları

Haşhaşın Bitkisel Özellikleri

Bir yıllık, dik büyüyen, üstten dallanan, 30-150 cm kadar boylanan, otsu bir bitkidir haşhaş. Gövde tüysüz, yapraklar almaşıklı dizili, alt kısımda saplı, üst kısımda sapsız, yaprak tam ve kenarlan hafif dişlidir. Haşhaşın her dalının ucu bir çiçekle son bulur. Çiçek renkleri beyazdan mora kadar değişir. Meyve, kapsüladır ve küreden fıçı biçimine kadar değişir. Tohumun 1000 tane ağırlığı 0.4-0.8 g’dır. Haşhaş tohumunun rengi, san, gri, mavi ve kurşunidir. 1974 yılından beri kapsül hasadı yapılmakta ve kapsüller Afyon-Bolvadin’de işlenerek elde edilen afyon maddesi ilaç yapılmak üzere insanlığın hizmetine sunulmaktadır.

Haşhaşın İçeriğinde Neler Var?

Haşhaşta, afyon alkaloiti (morfin, kodein, namikotin, papaverin vd. olmak üzere 30 kadar alkaloiti), rezin, kauçuk, organik asitler mevcuttur. Tohumda; sabit yağ (%40-60)(sabit yağda %60 linoleik asit, %30 oleik asit) vardır. 100 g tohumda; 533 kcal. enerji, 6.8 g su, 18 g protein, 44.7 g yağ, 23.7 g karbonhidrat, 6.3 g lif, 6.8 g kül, 1444 mg kalsiyum, 9 mg demir, 331 mg magnezyum, 844 mg fosfor, 700 mg potasyum, 21 mg sodyum ve 10 mg çinko bulunur.

haşhaş ne işe yarar

Haşhaşın Faydaları

Haşhaşın kapsül kabuğu ve tohumundan yararlanılır. Afyon maddesi kapsülde bulunur. Haşhaşın tohumu afyon içermez. Hekimlikte, afyon maddesinden, vücutta ağrı kesici ve sancıları dindirici olarak istifade edilir. Bu nedenle, anestezide ve ağrı kesici her ilacın terkibinde yer alır. İshali keser. Yapraklar, taze iken salata halinde sebze olarak kullanılır.

Yaprağı, kurutulmuş halde, haricen, ağrı dindirici olarak kullanılır. Özellikle diş hekimliğinde faydalanılır.

Haşhaş tohumlarından soğuk yöntemle elde edilen yağda, yağ asitleri azdır ve bazı merhemlerin bileşimine girer. Sıcak yöntemle elde edilen haşhaş yağının yağ asitleri ise fazladır ve yemekte, sanayide sabun yapımında değerlendirilir. Haşhaş yağı, yemeklik olarak çok değerli bir yağdır. İçeriğinde bol miktarda omega-3 içerir. Haricen, öksürük kesici ve ezilmelerde yara iyi edici olarak yararlanılır.

Haşhaş tohumları ise başta ekmek, kek, çörek, börek ve diğer fırın ürünlerinde, peynir, salata çeşitlerinde, tüm veya öğütülmüş olarak tatlı ürünlerinde ve şekerlemelerde, gıda sanayinde değerlendirilmektedir.