Hanımeli Çiçeği Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir?

hanımeli çiçeği ne işe yarar

Sarmaşık türü bir bitki olan hanımeli çiçeği ne işe yarar? Görüntüsüyle büyüleyen hanımeli çiçeği nerede yetişir? İnsan sağlığı açısından bitkinin özellikleri neler?

Hanımeli Çiçeği Nerede Yetişir?

Genellikle Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu, Batı ve Güney Anadolu Bölgelerinde yaygın olmakla beraber ülkemizin her yerinde yetişir veya çiftçiler tarafından özellikle yetiştirilir.

Hanımeli Çiçeği Özellikleri

Çok yıllık bir bitki olan hanımeli çiçeği 10 metreye kadar boylanabilir. Sarılıcı (sarmaşık) türü bir bitkidir. Yaprak, gövdede karşılıklı oturur, üst yüzü tüysüz, derimsi, alt yüzü az tüylüdür. Alt kısımlardaki yaprak uzun saplı, üst yapraklar kısa saplıdır. Yaprak yumurta şekillidir. Hanımeli çiçeği, pembemsi beyazımtırak-sarı renklidir. Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açar. Çiçek güzel kokuludur. Çiçek tepe koltuklarında genellikle 3 demet halinde, oldukça uzun saplı, başçık tipindedir. Hanımeli çiçeği, uzunumsu ve sarkık dudaklıdır. Meyve 0.5 cm çapında, üzümsü ve olgunlaşınca kırmızı mor renge döner.

hanımeli çiçeği meyvesi ne işe yarar

Hanımeli Çiçeği Ne İşe Yarar?

Yapraklarından drog olarak gargara yapılır. Hanımeli çiçeği, antispazmodik olarak kullanılır. Ayrıca hanımeli çiçeğinin meyveleri idrar söktürür, kusturur. Farklı çeşitlerdeki hanımeli çiçekleri çoğunlukla güzel kokar ve insanlar tarafından yenilebilir bir nektar üretir. Çana benzeyen çiçeklerin haricinde bitkinin meyvesi ise çok çekirdeklidir. Renk olarak genellikle kırmızı, mavi ya da siyah görülebilir. Ancak unutmamak gerekir ki çoğu cinsinde hanımeli çiçeğinin meyveleri hafif zehirlidir. Bu nedenle hanımeli çiçeğinin meyvelerini tüketirken dikkatli olmak gerekir.

Not: Hafif zehirli sınıfında bir bitki olan hanımeli çiçeğinin meyvelerini tüketirken dikkatli olunuz. Tükettiğiniz türün zehirli olmadığından emin olduktan sonra tüketiniz. Özellikle küçük çocukların tüketimi konusunda ayrıca özen göstermeniz gerekli. Herhangi bir zehirlenme belirtisi görüldüğünde çok geçmeden bir doktora başvurun.