Ginkgo Ne İşe Yarar?

GİNKGO NE İŞE YARAR? (Ginkgo biloba)

Ginkgo Nerede Yetişir?

 Çin kökenli bir bitkidir. Ülkemizde yetişmez.

Ginkgonun İçeriği: Flavonlar, bilobalid, ginkgolide.

Ginkgonun Faydaları: Tarihi bir geçmişi olan bu ağaç, Çin tıbbında önemli bir yere sahiptir. Yaprak ve tohumlarından hazırlanan preparatlar, bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.

İltihaplanmayı engeller, beyine oksijen ve kan gidişini artırarak zekayı güçlendirir. Günümüzde bu amaçla, Fransa ve Almanya’da yaşlıların fazlaca kullandığı bir preparattır. Bu preparatlar, kalp krizini önlediği gibi bunamayı geciktirir veya engeller, damar sertliğine ve yüksek tansiyona karşı, astıma, şeker hastalarında görülen damar tahribatlarına karşı korur. Derideki damarların genişlemesi yoluyla kan dolaşımını artırır.

Ginkgo Nedir?

Yukarıdaki durumlar için, tentürü kullanılır. Bu maksatla, bir fincan ılık suya 20-30 damla tentür ilave edilip karıştırılır ve günde 3-4 defa birer fincan içilir.

Alzheimer hastalığını önlemek için yeşil yapraklı sebzelere, turunçgillere, B ve B12 vitaminince zengin bitkisel kaynaklara ve özellikle ginko’ya özel bir önem verilir. Ayrıca, koyu renkli (A vitaminince zengin) meyvelere sıkça yer verilir. Brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak, kayısı, şeftali, domates ve havuç bunlardan bazılarıdır.

Not: Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak; ginko tablet, sarımsak tablet, aspirin, cumadin, keten tohumu tablet, Otnega-3 ve diğer kanı sulandırıcılarla birlikte, COENZYME Q10 ilacı kesinlikle alınmamalıdır. Zira, iç kanama riski artabilir.