Funda Otu Ne İşe Yarar?

FUNDA NE İŞE YARAR? (Cailuna vulgaris L.) (Syn: Erica vulgaris L.)

Mahalli Adı: Süpürge otu, süpürge çalısı, erika.

Funda Nerede Yetişir?

İşlenmemiş topraklarda yetişir. Trakya’da Belgrat Ormanlarında, Kuzey Anadolu bölgesi dağlarındaki silisli topraklarda yetişir. 500 kadar türü mevcuttur. Türlerin bazılan süs bitkisi olarak yetiştirilir, bazıları da orman altı florasını oluşturur.

Funda Nedir?

1-3 m kadar boylanan, yapraklarını dökmeyen, çalı görünümünde, çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar, karşılıklı, dip kısımlarında kulakçığı bulunur ve küçük boyludur. Çiçekleri, çan şeklinde, beyaz, kırmızımtırak mor-pembe renklidir. Çiçekleri, hoş kokuludur. Çiçekleri, Ağustos-Eylül aylarında açar ve bu mevsimde hasat edilip gölgede kurutulur.

Fundanın İçeriği: Uçucu yağ, tanen, şekerler, arbutin, ericolin glikozitleri.

Fundanın Faydaları: Cezayir’de yetişen bir türünün köklerinden dünyâca meşhur “Bruyere” pipoları yapılır. Dalları, çalı süpürgesi yapımında kullanıldığı gibi yakacak olarak da değerlendirilir. Bazı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde kullanılır. Drog olarak çiçeklerinden yararlanılır. Taze iken daha etkili olduğundan, droglar taze materyalden hazırlanmalı dır. İnfüsyon şeklinde (%5) hazırlanan çayından yemek aralarında veya tok karına birer bardak içilir. Çayı; ishali önler, anne sütünü artırır, böbrekteki kum ve taşların düşürülmesinde yardımcı olur, nikrizde yardımcı olur, kabızlık yapar, idrar yollarını dezenfekte eder-temizler. Erikolin maddesinden dolayı, idrarı artırdığından idrar yollan taşarlım düşürmede yardımcı olur. Zayıflama çaylarına ilave edilir. Vücuttan, toksinlerin atılmasını sağlar.

Lapası, ağrıları keser. Merhemi, zeytinyağı ile hazırlanır. Çıban ve egzamalara sürülür.