Frenk Soğanı Ne İşe Yarar?

FRENK SOĞANI NE İŞE YARAR? (Allium schoenoprasum L.)

Mahalli Adı: İt soğanı, yabani soğan, küçük yeşil soğan.

Fren Soğanı Nerede Yetişir?

Asya ve Avrupa kökenlidir. Ilıman iklimlerde yabani olarak bulunur. Kanada, ABD ve Avrupa’da tarımı yapılır. Saksı veya bahçe bitkisidir. Ülkemizde, Doğu Anadolu’da yetişir. Soğan yerine kullanılır.

Frenk Soğanı Nedir?

 Saçak köklü bir soğancıktır. Çok yıllık, 40 cm boylanan, birkaçı bir arada bulunan, otsu bir bitkidir. Yaprak, sık, dik, koyu yeşil renkli, tüp şeklinde ve içi boş, sivri uçlu, dar ve küçüktür. Çiçekler, ponpon-top şeklinde bir arada bulunur ve pembe-mor renklidir.

Frenk Soğanının İçeriği: Uçucu yağ.

Frenk Soğanının Faydaları: Genç yaprakları baharat olarak tüketilir. Genç yapraklar hasat edilip ince ince kıyılır ve gölgede kurutulur. Veya kıyıldıktan sonra, derin dondurulur, azot altında polietilenle ambalajlanır, derin dondurucuda muhafaza edilir.

Aroması, yaprak parçalandığı zaman duyulur. Uçucu yağın kokusu ve lezzeti, keskin, yakıcı ve acımsı aramalıdır. Koku ve lezzeti, diğer AİÎium türlerinden daha ince, hafif ve hoştur. Unlu ve şekerli ürünler dışında bütün gıda ürünlerinde çok yaygın kullanılır. Çoğu zaman soğan ve sarımsağa tercih edilir. Yumurta, krema, peynir, çorba, pirinç, salata, salata sosu, sandviç harcı, sebze haşlama, fırında patates ve baharat karışımlarında tüketilir. Doğu Anadolu Bölgemizde çeşni vermek için sebze olarak veya otlu peynir gibi yöresel ürünlerde kullanılır.